Қазақстандық ақын Мұхтар Шахановтың шығармаларының беттері бойынша

[Дата публикации: 24.11.2022, 10:39:56, жариялауды: Sergey Plotnikov]

2022 жылғы 24 қарашада Қарағанды индустриалды университетінің платформасында кураторлық сағат шеңберінде Тәрбие жұмысы және жастар саясаты департаментінің қызметкерлері «Фармацевтикалық өндіріс технологиясы»-20к-1 тобының студенттерінің белсенді қатысуымен “көрнекті қазақстандық ақын, белгілі қоғам қайраткері Мұхтар Шахановтың шығармаларының беттері бойынша” виртуалды экскурсиясын өткізді.

Биыл Қазақстан халық ақынының туғанына 80 жыл толады. Мұхтар Шаханов-жазушы, саяси қайраткер, ақиқат, әділдік үшін, еліміздің ұлттық өзін-өзі анықтауы үшін күресуші. Оның өмірбаяны оның Қазақстанның халық ақыны ғана емес, Қазақстан халқының ар-ожданы мен абыройы екенін айқын көрсетеді. Оның жұмысы қазіргі әлемнің үш негізгі құндылығын-гуманизмді, демократиялық дәстүрлерді және Ар-намыс пен адалдықтың моральдық-этикалық идеалын білдіреді.

Мұхтар Шахановтың Қазақстан Республикасы тәуелсіздік алғанға дейінгі өмір жолын украин ақыны Евгений Маланюктің: «Ұлттың көсемі болмаған кезде, оның көсемдері – ақындар» деген сөздері тамаша суреттейді.

Іс-шара барысында Шахан Мұхтаровтың өмірбаяны және оның өмір жолы зерттелді. Виртуалды экскурсия аясында «Өркениеттің адасуы (дәуірдің әдет-ғұрыптары туралы дастан)» шығармасына ерекше назар аударылды, өйткені автордың бұл туындысы бүкіл әлемге танымал болды. Онда ақын адамзаттың рухани кедейленуінің жаһандық мәселелері, адамдармен не болғаны, неге олар өз отбасына опасыздық жасайтыны және жеке және моральдық емес, тек тұтынушылық және материалдық емес базар тобына құйылатыны туралы ойлайды. «Өркениеттердің адасуы» поэмасындағы қоғамның рухани деградациясының бейнелерінің бірі – релесі жарнама болып табылатын қарабайыр құндылықтардың стереотиптері.

Белгілі неміс жазушысы Фридрих Хитцер («Мюнхендегі Ленин» (1995), «Ресеймен не болып жатыр» (1996), «Мен бес мың жыл бұрын дүниеге келдім» (1996), «Қош бол Татьяна» (1998) және т.б. кітаптардың авторы; 28 орыс фильмінің аудармашысы (Эйзенштейннен Медведкинге дейін) Шыңғыс Айтматов, Даниил Гранин және басқа да жазушылардың романдары) Мұхтар Шахановтың «Өркениеттердің адасуы» (дәуірдің әдет-ғұрыптары туралы дастан) поэмасын «Еуропа үшін шар найзағай» деп атады, ол көптеген тілдерге аударылып, қысқа уақыт ішінде бүкіл әлемге танымал болды.

Іс-шара соңында студенттер осындай кездесулерді өткізу студент жастардың ой-өрісін кеңейтіп, олардың шығармашылығымен заманауи әдеби процесті бейнелейтін атақты қазақ ақындары мен жазушыларының, әлемдік әдебиет классиктерінің жұмыстарымен танысуға мүмкіндік беретінін атап өтті.

Мұхтар Шаханов-көптеген поэтикалық кітаптардың авторы, мысалы, әлемдік әдебиеттің әйгілі классигі Шыңғыс Айтматовпен (Қырғызстан мен Қазақстанның Халық жазушысы, Ленин сыйлығының және КСРО-ның үш Мемлекеттік сыйлығының, Еуропалық әдеби және Халықаралық Джавахарлал Неру атындағы сыйлықтың лауреаты) бірлесіп жазған «аңшының тұңғиыққа жылауы» атты эссе-кітаптар мен «О Сократ немесе Туполобого терісіндегі сот», онда спектакльдер әр түрлі театрлардың сахналарында сәтті өтеді.

Просмотров: 1  151
24.11.2022, 10:39:56, Sergey Plotnikov Тараулар: Жаңалықтар