Қарағанды индустриялық университетінің ғалымы Ноғаев Кайрош Әбілұлы Мәскеу қаласындағы “МИСиС” ұлттық зерттеу технологиялық университетінде тағылымдамадан өтті

[Дата публикации: 21.02.2022, 12:42:31, жариялауды: Umit Khuangan]

2021 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың тапсырмасы бойынша жыл сайын “Болашақ” бағдарламасы шеңберінде 500 қазақстандық ғалым әлемнің жетекші ғылыми орталықтарында тағылымдамадан өтеді. Ағымдағы жылы бұл бағдарламаға біздің ғалым, “Технологиялық машиналар және көлік” кафедрасының меңгерушісі Ноғаев Кайрош Әбілұлы да қатысады. 1 ақпаннан бастап Ноғаев Кайрош Әбілұлы материалтану, металлургия және тау-кен ісі саласындағы жетекші ресейлік жоғары оқу орны болып табылатын “МИСиС” ұлттық зерттеу технологиялық университетінде (Мәскеу қ., Ресей Федерациясы) тағылымдамадан өтуде. QS World University Rankings әлемдік білім беру рейтингісіне сәйкес “МИСиС” ҰЗТУ әлемнің топ-500 университеттерінің қатарына кіреді.

Тағылымдама барысында Ноғаев Кайрош Әбілұлы заманауи зерттеу жабдықтарымен жабдықталған “МИСиС” НИТУ “Ультрамелкозертті металл материалдары” зертханасының материалдық-техникалық базасымен және қызмет бағыттарымен танысты. К.а. Ноғаев, зертхананың жетекші ғалымдары А. В. Михайловскаямен (h-index – 18), В. В. Чеверикинмен (h-index – 14) және т. б. бірлесе отырып, ығысу деформацияларын қарқындату арқылы алынған көлемді металл дайындамалардың микромеханикалық қасиеттеріне ғылыми зерттеулер жүргізеді. Тағылымдаманың міндеттеріне сәйкес ATM Brilliant 220 дәл кесу машинасын, Struers LaboPol Автоматты тегістеу және жылтырату машинасын және басқаларды қолдана отырып, эксперимент дайындау бойынша жұмыстар жүргізілді. Қазіргі уақытта Zeiss Axiover 200mmat Жарық микроскопында және TESCAN сканерлейтін электронды микроскопта үлгілердің микроқұрылымын зерттеу, сондай-ақ Бринель ТН-600 time Group Inc қатты өлшегішінде және Zwick Z250 әмбебап сынақ машинасында материалдардың механикалық қасиеттерін анықтау жүргізілуде. Тағылымдама жоспарында Gleeble 3800 термомеханикалық процестерін физикалық модельдеу кешенін пайдалана отырып эксперименттер жүргізу де белгіленген.

Тағылымдама барысында алынған дағдылар мен нәтижелер біздің университет ғалымдарының ғылыми-зерттеу қызметінің деңгейін сапалы арттыруға мүмкіндік береді

21.02.2022, 12:42:31, Umit Khuangan Тараулар: Жаңалықтар