Адам саудасын алдын алу

[Дата публикации: 04.11.2021, 17:15:23, жариялауды: Umit Khuangan]

2021 жылдың 4 қарашасында КарИУ-да тәрбие ісі жөніндегі Департаменті “Қайсар” қоғамдық қорының өкілдерімен бірлесіп біздің университет студенттері үшін «Адам саудасының алдын алу» тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырды және өткізді.
Іс-шараның мақсаты – Қазақстан Тәуелсіздігінің мемлекеттік идеологиясы негізінде жастардың азаматтылығын, патриотизмін және ұлттық сана-сезімін қалыптастыру, сондай-ақ адам саудасы, мәжбүрлі еңбек және жалған діни табынушылыққа тарту проблемалары саласында әлеуметтік қауіпсіздікті арттыру.
Дөңгелек үстелге қатысушылар іс-шараға белсенді қатысып, адам саудасы мен адам құқықтарына байланысты өз сұрақтарын қойды. Сондай-ақ, дөңгелек үстел барысында ұйымдастырушылар студенттерге буклеттер мен жедел желі нөмірлері бар карточкалар таратты.
Бұны білу маңызды!
АДАМ САУДАСЫ ТУРАЛЫ БІЛУ КЕРЕК 10 ФАКТ
1. Адам саудасы-бұл пайда алу мақсатында адамдарды қанау.                                                                                                                                                                                                        2. Әдетте, зардап шеккендер еңбек, жыныстық немесе үй құлдығына түседі.                                                                                                                                                                                                       3. Адам саудасы-айтарлықтай табыс әкелетін ең белсенді дамып келе жатқан қылмыстық әрекет.                                                                                                                                                                                                        4. Кедейшілік немесе жұмыссыздықтың салдарынан жақсы өмір іздеп үйінен кетуге ниет білдірген адамдар әсіресе осал.                                                                                                                                                                                                          5. Қазіргі құлдықта 20 миллионнан астам адам бар.

6. Көптеген жағдайларда адамдар алдау немесе мәжбүрлеу арқылы адам саудасының құрбаны болады.                                                                                                                                                                                                   7. Қылмыскерлер, әдетте, құрбандар жақсы білетін және оларға сенетін адамдар.                                                                                                                                                                                                     8. Адамдар эксплуатация объектісіне айналған кезде, олар бірнеше сағат бойы жұмыс істеуге мәжбүр болады, олардың жұмысы үшін ешқандай сыйақы алмайды немесе аз жалақы алады. Сонымен қатар, жәбірленушілер көбінесе физикалық немесе психологиялық зорлық-зомбылыққа ұшырауы мүмкін: қорқыту, зорлау, кісі өлтіру.                                                                                                                                                                                                         9. Көбінесе жәбірленушілерден құжаттарын тартып алып, оларды жалған қарыздар төлеуге мәжбүр етеді.                                                                                                                                                                                                                          10. Адам саудасы-бұл кез-келген елде дәл қазір орын алатын жаһандық құбылыс.

04.11.2021, 17:15:23, Umit Khuangan Тараулар: Жаңалықтар