Интернеттегі алаяқтық

[Дата публикации: 25.10.2021, 14:53:06, жариялауды: Umit Khuangan]

Бүгін Теміртау қ. ПБ КПБ аға жедел уәкілі Сахариева Айша Тайманқызы біздің университет студенттеріне түсіндіру жұмыстарын жүргізді. Айша Тайманқызы алаяқтықпен байланысты қылмыстық, сондай-ақ құқық қорғау органдары қызметкерлерінің алаяқтықпен күресте жүргізілетін алдын алу шаралары туралы айтып берді. Өз баяндамасында Айша Тайманқызы алаяқтардың айла-амалдарына оңай көнетін азаматтардың санатын белгіледі. Егде жастағы адамдар алаяқтармен сөйлескен кезде неғұрлым сенімді және осал екендігі анықталды. Сонымен қатар, банк карталарының иелерін алдау арқылы жасалған алаяқтықтың статистикалық деректері мен фактілерін келтірді. Соңғы жылдары алаяқтықтың байланыссыз әдісі қылмыскерлер арасында танымал бола бастады.

Интернеттегі алаяқтықтың түрлері:

1.Интернет-алаяқтықтың ең көп таралған тәсілі-бұл онлайн-платформаларда (OLX, Колеса, Instagram, әуе билеттерін сату) тауарларды сату немесе қызмет көрсету туралы жарнамаларды орналастыру

2.Банк қызметкерінің басшылығымен алаяқтықтың мысалы. Алаяқ өзін банк қызметкерлері ретінде таныстырып, жәбірленушілерден парольдер, пин-кодтар, банк карталарының нөмірлері мен CVV-кодтарды, СМС-кодтар мен жеке куәліктерді алдау жолымен сұрап алады.

Есіңізде болсын: банк қызметкерлері ешқашан бірінші болып клиентке құпия ақпарат беруді талап етпейді.

3.Несиелік алаяқтық, жәбірленушілерге онлайн-несиелер берілген кезде, олар бұл туралы біраз уақыттан кейін біледі.

4.Азаматтарға жоғары дивидендтер уәде етіп, инвестициялық шоттарды ашу және толтыру ұсынылған кезде брокерлік қызмет көрсету түріндегі алаяқтық. Брокерлік компанияның қызметтің осы түріне лицензиясы көрсетілген ресми сайты бар-жоғына назар аударыңыз, оны Ұлттық банктің сайтында тексеруге болады.

Қылмыскердің құрбаны болмас үшін келесі қарапайым ережелерді сақтау керек:

1. Тауарды қолыңызға алғанға дейін ешқашан аванс ретінде тауардың толық немесе ішінара құнын аудармаңыз;
  2. сізге бейтаныс адамдар жіберген хаттар мен SMS – тегі сілтемелерді ешқашан жібермеңіз;
  3. ешқашан өзіңіздің банктік картаңыздың нөмірін ешкімге хабарламаңыз және СМС-хабарлама түрінде телефоныңызға келген код нөмірлерін хабарламаңыз, сондай-ақ жеке куәлігіңіздің фотосуреттерін жібермеңіз;
  4. күмәнді сайттарда, сондай-ақ қоғамдық пайдаланымдағы компьютерлерде банк картасының деректерін енгізбеңіз;
  5. өзін банк қызметкері деп таныстырған адам сізге қоңырау шалса, телефонды қойып, өз банкіңіздің жедел желісіне, колл-орталығына қоңырау шалыңыз немесе мән-жайды анықтау үшін банкке барыңыз;

6. онлайн-сатып алу үшін көп ақша сақталмайтын бір картаны пайдалануды ұсынамыз, сонымен   қатар интернет -сатып алуға шектеулер орнатыңыз.

Есіңізде болсын, сіздің қауіпсіздігіңіз өзіңіздің қолыңызда.

25.10.2021, 14:53:06, Umit Khuangan Тараулар: Жаңалықтар