ҚарИУ «Әлихан Бөкейханов – халық бостандығы үшін күресуші» тақырыбында бірыңғай кураторлық сағат өткізілді

[Дата публикации: 14.09.2021, 16:24:57, жариялауды: Umit Khuangan]

Ағымдағы жылдың 14 қыркүйегінде Қарағанды индустриялық университетінде студенттік топтардың кураторлары ҚарИУ «Sanaly urpaq» студенттер клубының мүшелерімен бірге «Әлихан Бөкейхан – халық бостандығы үшін күресуші» тақырыбында бірыңғай кураторлық сағат іс-шарасын өткізді, іс-шара барысында «Әлихан Бөкейхан – Ұлтқа қызмет ету білімнене емес, мінезден» атты бейне дәріс көрсетілімі ұсынылды.

Әлихан Бөкейхан – Бөкейханның ұрпағы, 1866 жылы 25 наурызда Қарқаралы уезінің (қазіргі Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы) Тоқырауын болысының Қызыларай ауданында туған. Бала кезінен бастап ол құрдастарынан өте ерекшеленді, оған әділдік пен адалдық, жалған мен өтірікке төзбеушілік сияқты қасиеттер тән болды.

Әлихан Бөкейхан – атақты ағартушы, өз ұлтының ұлы ұстазы және Ұлы Даланың адал перзенті, автономия құру идеясын қорғаған «Алаш» партиясының негізін қалаушылардың бірі және идеологиялық дем берушісі болды. Өкінішке орай, Алаш Орда басшыларының асыл мақсаттары қайғылы аяқталды. Ұлттық рухты сол кездегі жүйеге байланысты өмірге енгізу мүмкін болмады. Терең ойлы, шешен, Ұлы Даланың жанын оятқан, халықты басқара білген сол кезеңдегі үкіметке ұнамады. Негізгі бастамашыларының бірі Ә.Бөкейхан болған әйгілі «Қарқаралы петициясы» немесе «Қазақтардың петициясы» оның күресінің жарқын үлгісі болды.

Алаш партиясы қысқа өмір сүргеніне қарамастан, ХХ ғасырдың басында қазақ халқының қарсылығын, олардың егемендік алуға ұмтылысының символына айналды. Сондай-ақ, Алаш партиясы Қазақстан тарихында біздің еліміздегі алғашқы ұлттық-демократиялық партия ретінде қалды. Ұлттық интеллигенцияның басқа да көптеген өкілдері сияқты Әлихан Бөкейхан нанымы мен белсенді ұстанымы үшін қуғын -сүргінге ұшырады. Сталиндік тоталитарлық машина мұндай жарқын адамдарды режимге қауіп төндіреді деп аямады. Әлихан Бөкейханның өмірі НКВД зындандарында қысқартылды, бірақ оның мұрасы мен естелігі қазақстандықтардың жүрегінде мәңгі сақталады.

Әлихан Бөкейхан артында құнды және баға жетпес мұра қалдырды. Оның жарияланымдары 50  астам газет -журналдарда жарық көрді. Ол әртүрлі ғылым салаларында бірқатар іргелі еңбектер жазды. Қазақ интеллигенциясының тағдыры Әлихан Бөкейханның өмірбаянында көрініс тапты. Бір кезде олар келесі сөздерді айтты: «Хандардың ұрпақтары қазақтардың алдында мәңгілік парызы бар және мен тірі кезімде қазақтарға қызмет етуді тоқтатпаймын!» Әлихан Бөкейхан өзінің барлық қызметімен жас ұрпаққа үлгі болып табылады, өзінің адамгершілігімен, әдептілігімен, отандастарына жанашырлығымен халыққа қызмет етті және оларды осы қасиеттерімен шабыттандырды.

Адалдық сағатын Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі әзірледі, ол тұрақты түрде қазіргі заманғы Қазақстанның ірі тұлғалары мен жас көшбасшыларының шығармалары мен өмір тарихына негізделген «Адалдық сағаттарын» өткізеді. Жас  ұрпаққа адалдық пен патриотизм принциптерін сіңіруде әлемдік тәжірибе көрсеткендей, сыбайлас жемқорлықпен тиімді күресуге және оның алдын алуға қоғамның реттеудегі рөлі артып, шешімдердің ашықтығы қамтамасыз етілген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы жоғары мәдениет қалыптасқан жағдайда ғана қол жеткізіледі.

14.09.2021, 16:24:57, Umit Khuangan Тараулар: Жаңалықтар