ҚарИУ ғылыми-зерттеу қызметі

[Дата публикации: 16.03.2021, 11:54:23, жариялауды: Әкімшілік]

Кез-келген университет қызметінің маңызды көрсеткіштерінің бірі – ғылыми –зерттеу жұмыстары. Кез-келген салада жаңа технологияларды дамыту сапалы ғылыми зерттеулер қызметісіз мүмкін емес. Зерттеу жұмысы тиімділігінің негізгі көрсеткіші – алынған нәтижелердің беделді жоғары ғылыми журналдарда жариялануы. Қазіргі кезде оны екі халықаралық мәліметтер базасының бірінде индекстеу фактісі («Scopus» және «Web of Science») кейіннен журналға тиісті ғылымиометриялық көрсеткіштерді бере отырып, ғылыми журнал үшін сапа стандарты ретінде қабылданды («Web of Science» үшін – сәйкес ғылым саласы үшін квартилді анықтау және әсерді есептеу – фактор»; «Scopus» үшін – тиісті ғылым саласы үшін процентильді анықтау және импакт-фактордың аналогы болып табылатын CiteScore индикаторын есептеу). Сондықтан мұндай журналдардағы жарияланымдарға ерекше назар аударылады – мысалы, Қазақстан Республикасында индекстелген журналдарда белгілі бір мақалалардың болуы философия докторы (PhD) дәрежесін, ғылыми атақтарды  алудың алғышарты болып табылады.

Осылайша, «Металдарды қысыммен өңдеу» кафедрасының 3 курс докторанты Мақсат Әбішкенов өзінің докторлық диссертациясының нәтижелері бойынша беделді жоғары деңгейлі «Engineering Solid Mechanics» (Канада) ғылыми журналында ғылыми еңбегін жариялады. Бұл жұмыс оның ғылыми жетекшісі, техника ғылымдарының кандидаты, доцент Ж.А.Ашкеевтің жетекшілігімен,  ғылыми кеңесшілермен – т.ғ.д., проф. С.А. Машеков және Честохова политехникалық университетінің техника ғылымдарының докторы, проф. Анна Кавалек (Польша) бірлесе жүзеге асырылды.

Бұл журнал «Scopus» халықаралық мәліметтер базасында индекстелген және өте жоғары ғылыми метрикалық – CiteScore = 3.2; төрт және бес ғылыми бағытта 78 процентил және Q2 квартил (Scopus мәліметтер базасында қолдау көрсетілетін Скимаго агрегаторының мәліметтері бойынша) көрсеткіштеріне ие.

Университетіміздің ғалымдарына одан әрі шығармашылық табыстар тілейміз!

16.03.2021, 11:54:23, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар