ТҮЛЕКТЕРДІ ЖҰМЫСҚА ОРНАЛАСТЫРУ – ҚАРИУ БӘСЕКЕЛЕСТІКТЕГІ АРТЫҚШЫЛЫҒЫ

[Дата публикации: 29.01.2021, 09:53:07, жариялауды: Әкімшілік]

Қазақстандағы жоғары оқу орындарының түлектерін жұмыспен қамту әрқашан өзекті мәселе болып табылады. Биылғы жылы ҚарИУ түлектерінің жұмыспен қамтылуы 95%  жетті және бұл көрсеткіш мемлекеттік жоғары білім орталығының мәліметтерімен ресми түрде расталды!

Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев атап өткендей: «Оқу орындары қызметінің тиімділігінің басты критерийі – түлектерді жұмысқа орналастыру, егер олар жұмысқа орналасса, онда бұл университет пен колледждің бағалануы болып табылады, ол олардың білімі сұранысқа ие екенін білдіред ».

2018-2019 оқу жылында түлектердің жұмысқа орналасу деңгейі 98,45%, ал 2019-2020 оқу жылында 95,14% құрады.

Бүгінгі таңда университет түлектерін жұмысқа орналастыру тек бітірушілердің ғана емес, сонымен қатар университеттердің өз проблемасы болып табылады. Қарағанды индустриялық университеті, біздің елдің кез-келген университеті сияқты, екі нарықтың субъектісі болып табылады: білім беру қызметтерінің нарығы және мамандардың еңбек нарығы, олардың жұмысы бір-бірімен тығыз байланысты. Сондықтан, оқуды бітіргеннен кейін 100% жұмыспен қамтылуға кепілдік беру заманауи университеттің білім беру қызметтері нарығында табысқа жетуіне маңызды үміткерлер санын тарта отырып маңызды фактор болып табылады.

2015 жылдан бастап Қарағанды индустриялық университеті «Мәңгілік ел жастары – индустрия!» Мемлекеттік бағдарламасы аясында мамандар даярлайды. – «Серпін-2050», университеттерде оқуға және еліміздің әртүрлі аймақтарындағы қазақ жастарын жұмыспен қамтуға арналған.

Түлектерді жұмысқа орналастыру, оның ішінде «Серпін» бағдарламасы – біздің университет жұмысының тиімділігінің маңызды көрсеткіші. ҚарИУ жыл сайын жұмыспен қамтылған түлектердің және жұмыспен қамтылған түлектердің жоғары пайызын жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жүйесін жүйелі түрде жетілдіруден және дамытудан көрінетін осы қызмет саласына үнемі назар аударады.

Осы кезеңде облыстың 64 кәсіпорнымен студенттерге кәсіптік практиканы өткізуге келісімшарттар жасалды, бұл түлектерді кейін осы кәсіпорындарға жұмысқа орналастыру мәселелерін қарастыру мүмкіндігі бар.

Біздің барлық түлектер enbek.kz  порталында тіркелді (электронды еңбек биржасы), түлектердің түйіндемелері жинақталып, осы мәліметтер базасына енгізілді.

Оқу жылы ішінде «Теміртау қаласының жұмыспен қамту орталығы» КММ және «Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі» мемлекеттік мекемесімен бітірушілерді жұмысқа орналастыруға көмек көрсету, консультациялар беру мәселелері бойынша тұрақты өзара іс-қимыл қызметтер, қолжетімді бос жұмыс орындары, жас мамандарды жұмысқа орналастыруға көмек көрсетудің қолданыстағы мемлекеттік бағдарламалары туралы ақпараттандыру жұмысы жүйелі жүзеге асырылады.

ҚарИУ ресми сайтында түлектердің түйіндемелері орналастырылған, ал кәсіпорындарда бос жұмыс орындары ай сайын жаңартылып отырады. Университет сайтында және әлеуметтік желілерде қала мен облыс кәсіпорындарындағы бос жұмыс орындарының болуы туралы жедел ақпарат орналастырылып, түлектерге жеткізіледі.

Оқу жылы ішінде түлектердің жұмыс берушілермен кездесулері ұйымдастырылады және өткізіледі, аймақтағы кәсіпорындарға экскурсиялар ұйымдастырылады, сонымен қатар жұмыспен қамту мәселелеріне қатысты ең өзекті проблемаларды зерттеу мақсатында түлектердің сауалнамалары ұйымдастырылады.

Оқу бітіргеннен кейін бірінші жылы мамандығы бойынша жұмыс істейтін Қарағанды индустриялық университеті жоғары оқу орындарының ұлттық рейтингіне қатысу үшін  университет түлектердің жалпы санының 95% астамы жұмыспен қамтылу көрсеткіші университеттің бәсекелік артықшылығы болып табылады!

Өздеріңіз білетіндей, рейтингтер мен оларды тану біздің елде білім беру жүйесінің дамуы және білім беру бағдарламаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру тұрғысынан да, жұмыспен қамтудың өсуі, түлектердің жұмыспен қамтылу деңгейі және білім беру мекемелері, бизнесті дамыту және жалпы ұлттық экономика.тұрғысынан да ерекше маңызға ие.

Естеріңізге сала кетейік, 2020 жылы ұлттық рейтингтің қорытындылары бойынша Қарағанды индустриялық университеті 9 орынға ие болды, сол арқылы Қазақстан Республикасының техникалық жоғары оқу орындарының ондығына кірді. Қарастырылған жоғары оқу орындарының ішінде Қазақстанның 101 жоғары оқу орны болды. Негіз ретінде жоғары оқу орындарын бітірген түлектердің нақты жұмыспен қамтылуы туралы ақпарат алынды, ЖОО түлектерінің, жұмыс істейтін студенттердің жұмыспен қамтылғандарының саны, жұмыспен қамтылудың жылдамдығы мен тұрақтылығы, сондай-ақ түлектердің орташа жалақысы туралы статистикалық мәліметтерге талдау жасалды.

Жұмыспен қамтудың жоғары пайызы – бұл университеттің тынымсыз, жүйелі жұмысының нәтижесі!

29.01.2021, 09:53:07, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар