ДІНИ ҚАУЫМДАСТЫҚТАРДЫҢ ӨКІЛДЕРІ – ҚАЗІРГІ ҚОҒАМДА ДІНИ БІЛІМ БЕРУ ТУРАЛЫ

[Дата публикации: 05.10.2020, 15:14:55, жариялауды: Әкімшілік]

2020 жылдың 5 қазанында облыстық діни мәселелер бойынша ақпараттық-түсіндіру тобының мүшелері Қарағанды индустриялық университетінің бірінші курс студенттерімен «Жастар ортасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын-алу» тақырыбында кездесу өткізді. Кездесудің спикерлері – Мария Дмитриевна Фатеева, Қазақстан халқы Ассамблеясы Аналары Кеңесінің мүшесі, Бітімгершілік Қауымдастығының мүшесі, Қарағанды облысы «Сарбаздар аналары» кеңесінің төрайымы, Жандос Әшімұлы Нығыманов – ҚМУ-дың «Теміртау қ. конфессияаралық қатынастарының мәселелері зерттеу және талдау» КММ орталығының теолог-маманы, «Теміртау қ. конфессияаралық қатынастарының мәселелері» КММ директоры Нұрлыбек Елеусізұлы Өтебаев.

Мария Дмитриевна Фатеева өз сөзін өз халқының жарқын болашағы үшін жалынды күрескер болған ұлы жазушы және қазақ халқының ағартушысы Абай Құнанбайұлының сөздерімен бастады.

Айта кету керек, бүкіл әлемде тек Қарағанды облысында ғана ұлы ойшыл – Абай атындағы қала бар.

Әңгіме  барысында Мария Дмитриевна қазіргі кезде жастардың басты мәртебесі Қазақстанның болашағы үшін пайдалы болатындығына тоқталды. Деструктивті ұйымдар мен радикалды ұйымдар  жастар үшін ең қауіпті – зайырлы мемлекет ретінде Қазақстанның тұрақтандырылған жолы, онда әлемнің 4 ірі діндеріне негізделген діни конфессиялардың 17 делегациясы бейбіт қатар өмір сүруде. Осыған орай, Қазақстанға әлеуметтік желі арқылы шабуыл жасалуда, бұл нағыз террористік акт. Әлемнің қырық тіліндегі он мың веб-сайт жалдау, келіспеушілік, саясат, геосаясат пен идеология, терроризм мен экстремизм арқылы террористік бағыттарды жастар ортасына енгізуге тырысуда. Бірақ Қазақстан бүкіл әлемге барлық қиындықтарға қарамастан, біріккенде – біз жеңілмейтінімізді дәлелдеді! Тіпті, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Біз біріккенде, біз жеңілмейтінбіз» мақаласының атауы да келісімнің қаншалықты маңызды екенін, басқа біреудің бақытсыздығы болмауы керектігін, жақсылық жасау, көршіңе көмектесу, мейірімділік көрсете білу және адамдармен достасу қаншалықты жақсы екенін айтады.. Бүгінгі күні біз өзіміздің қиын жағдайға тап болған жүздеген адамдарға күнделікті көмек көрсететін волонтерлеріміздің жұмысынан шабыт аламыз, өйткені қамқор азаматтар ішкі істер органдарының қызметкерлеріне ыстық тамақ дайындап береді, біздің еліміздің әнұраны барлық үйлерде шырқалғанда қуанамыз, бұл біздің ынтымақтастығымыздың дәлелі. Жастар жылы мен Еріктілер жылы өз нәтижелерімен Қазақстан халқы барлық қиындықтар мен жағдайларға қарамастан біртұтас екенін тағы бір растады. Егер біз тарих пен уақыттың беттерін және одан да көп коронавирустық пандемияның жағдайын талдайтын болсақ, біздің жастарымыз өз мысалдарымен барлық қазақстандықтардың қаншалықты екенін көрсетеді, олар өз мақсаттарына біртұтас болып, өз Отанына пайдалы болу үшін ең қауіпті әрекеттерді жасауы керек.

Сондай-ақ, спикерлер кездесуге қатысушыларға Қазақстандағы заманауи діни ахуал туралы, дәстүрлі діндер туралы, радикалды діни және террористік қауымдастықтардың пайда болуы туралы, дәстүрлі емес діни наным-сенімдердің қызметі туралы, жаңа діни ағымдардың айрықша сипаттамалары туралы, ізбасарларды тарту әдістері туралы және осы ағымдардың қоғам үшін қауіптілігі туралы айтты. Сонымен қатар олар экстремистік және террористік әрекеттерге шақыруды қамтитын аудио, видео, мәтіндік материалдарды әлеуметтік желілерде тарату үшін адамның жауапкершілігі және осы құқық бұзушылықтар үшін жазаның түрлері туралы түсіндірмелер берді.

Іс-шара Абай Құнанбайұлының өлмес сөзімен аяқталды, ол әрбір қазақстандықтың ойында болуы керек және ХХІ ғасырдың жас жігіттері мен қыздары үшін басты бағдар:

Өсек, өтірік, мақтаншақтық, бекершілік және ысырапшылдық – бұлар сенің бес жауың.

Ал парасаттылық пен мейірімділік, табандылық, қарапайымдылық және еңбек – Сенім – сатқындық жасамайды.

Ақыл мейірімділікпен өмір сүруі үшін таза бол, жамандықтан аулақ бол, жарқын істерге ұмтыл.

Жан туралы білімге ұмтылу, «Мен жасай алмаймын»,- деп айтпаңыз. Сіз оны игере аласыз

Адам тек біліммен өмір сүреді, ғасыр тек біліммен қозғалады!

Тек білім ғана жүректің шамшырағы!

05.10.2020, 15:14:55, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар