ҚАРИУ ИЛЬЯС ЕСЕНБЕРЛИНДІҢ 105 ЖЫЛДЫҒЫНА АРНАЛҒАН ДӨҢГЕЛЕК ҮСТЕЛ ӨТКІЗІЛДІ

[Дата публикации: 27.10.2020, 15:30:16, жариялауды: Әкімшілік]

Ұлы жазушы биыл 105 жасқа толды. Бұл күнге арналған ҚарИУ студенттері қатысқан «Мәңгілік ел алыптары: Ілияс Есенберлин» дөңгелек үстелі өткізілді.

Ілияс Есенберлин заңды түрде қазақ әдебиетіндегі тарихи прозаның негізін қалаушысы болып саналады. Оның кітаптарының құндылығын асыра бағалау мүмкін емес: олар ұлттық парасат пен өзін-өзі танудың негізі. Есенберлиннің кітаптарында жасырылған кодталған мәліметтер біздің замандастарымызды оның шығармашылығын жан-жақты насихаттауға жетелейді.

Ілияс Есенберлин – қазақтың ұлттық санасын оятқан жазушы. Оның Дала тарихы туралы ауқымды тарихи шығармалары қазіргі қоғам үшін маңызын жоғалтқан жоқ. Оның танымал болуының бір дәлелі – талантты автордың әйгілі трилогияларының үлкен сатылымдары.

Теміртау қаласының Тілдерді дамыту орталығының директоры Меруерт Бағдатқызы Ахметжанова және ҚарИУ Тәрбие жұмысы және жастар саясаты департаментінің директоры Мадина Мейрамовна Салпенов қатысушыларға құттықтау сөз сөйледі.

2 курс студенттері Амина Ибраева, Адина Ибраева және Жайлыгүл Сарсенова жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы қызықты баяндамалар мен хабарламалар жасады. Олар өз баяндамаларында Ілияс Есенберлин өзінің «Көшпенділер» және «Алтын Орда» романдарында  қазақтарды ұлт ретінде қалыптастырған Даланың ғасырлар бойғы дәстүрі олардың рухани және материалдық мәдениетін жасағандығын атап өтті. Ол адамдардың ар-намысы мен қадір-қасиетін оята білді.

Ілияс Есенберлин поэзиясын екінші курс студенті Ұлдана Меңдіғалиева, үшінші курс студенттері Дархан Әлімхан мен Ақбота Ақарыс мәнерлеп оқыды, көпшілік оларға тән  риза болды.

Іс-шараға қатысушылар үшін жазушының өмірі мен шығармашылығы туралы викторина өткізілді, оған барлығы сұрақтарға керемет жауап берді.

Мұндай іс-шаралар жастардың Ілияс Есенберлин сияқты ұлы жазушылардың шығармаларына деген қызығушылығын оятуға, өткен жылдардағы оқиғалармен байланыста болуға, жастардың патриоттық сезімдерін нығайтуға мүмкіндік береді.

ҚарИУ баспасөз қызметі

27.10.2020, 15:30:16, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар