ҚАРАҒАНДыиндустриялық УНИВЕРСИТЕТІ зертханалық ЖАҢА жабдықтарды сатып алды

[Дата публикации: 30.10.2020, 11:22:45, жариялауды: Әкімшілік]

Қарағанды индустриялық университетінде ғылыми-білім беру үдерісінің заманауи талаптарына сәйкес келетін білім беру технологиялары мен ғылыми зерттеулердің дамуы университеттің кафедралары мен зертханаларының материалдық-техникалық жабдықталуын жаңартуға және дамытуға уақытында баса назар аудару қажеттілігін талап етеді.

Қазіргі кезде біздің университетте білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес жыл сайын жаңа оқу және ғылыми жабдықтармен, компьютерлермен және басқа да негізгі құралдармен толықтырылатын заманауи материалдық-техникалық база қалыптасқан.

Ағымдағы оқу жылының басында университетіміздің «Жаратылыстану – ғылыми пәндер» кафедрасының материалдық-техникалық базасы толықтырылды. Келесі жаңа зертханалық құралдар сатып алынды, мысалы:

1. Сыртқы фотоэффектті зерттеу.

2. Бұралу маятнигінің ығысу модулі мен инерция моментін анықтау.

3. Жарық дифракциясын зерттеу.

4. Обербек маятнигі.

5. Жердің магнит өрісінің индукциясының көлденең құрастырушы индукциясын анықтауға арналған қондырғы.

6. Тұрақты қысым мен тұрақты көлемдегі ауаның жылу сыйымдылықтарының қатынасын анықтау.

ФПК-10 сыртқы фотоэффектін зерттеуге арналған зертханалық қондырғы инженерлік-техникалық мамандықтарға арналған «Кванттық физика» курсының зертханалық жұмыстарына арналған. Жабдықтар фотоэлементтердің вольт-амперлік сипаттамаларын жарықтандырудың кең ауқымында жазуға және зерттеуге және тұрақты Планктің сандық мәндерін анықтауға мүмкіндік береді.

ФМ-21 зертханалық жабдығы жоғары оқу орындарындағы «Механика», «Физика» курсының зертханалық жұмыстарына арналған. Жабдық мыналарды жүзеге асыруға мүмкіндік береді: біртектес суспензияның бұралу дірілін қолдана отырып, қатты денелердің инерция моменттерін анықтау, денелердің инерция моменттерінің теориялық мәндерін анықтау, денелердің инерция моменттерінің тәжірибелік мәндерін анықтау;

ФПВ05-3 зертханалық қондырғысы инженерлік-техникалық мамандықтарға арналған физика курсының «Оптика» бөлімі бойынша зертханалық жұмыстарды орындауға арналған. Жартылай өткізгіш лазердің монохроматтық сәулеленуін пайдаланып, дифракциялық тордың параметрлерін зерттеу мүмкіндігін ұсынады.

«Обербек ФМ маятнигі – 14» көмегімен айналмалы қозғалыс заңдары зерттеледі: жүктемелер жүйесінің инерция моментінің теориялық мәні, жүктемелер жүйесінің инерция моментінің тәжірибелік мәні, алынған мәндердің салыстырмалы қателігі, маятниктің осіне әсер ететін үйкеліс күштерінің моменті анықталады.

Жердің магнит өрісінің индукциясының көлденең компонентін анықтауға арналған зертханалық қондырғының жұмыс принципі ФЭ1-1-1 компастың магниттік инесіне Жердің және катушканың магнит өрістерінің жалпы әсерінен әсер ету болып табылады.

Ауаның жылу сыйымдылықтарының тұрақты қысымда және тұрақты ФПТ – 1-6и көлеміндегі жылу сыйымдылықтарының қатынасын анықтайтын зертханалық қондырғы жылу сыйымдылықтарының арақатынасын Клемент – Дезорм әдісімен анықтағанда газда болатын процестерді зерттеуге арналған.

ҚарИУ инфрақұрылымы жүзеге асырылатын қызметтердің, инновациялық ақпараттық технологияларды, қашықтықтан оқыту технологиясын қолдана отырып, білім берудің кредиттік технологиясы бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыруға, оқу процесін ұйымдастырудың қазіргі заманғы талаптарына сәйкес ғылыми зерттеулер жүргізуге толық сәйкес келетіндігін атап өту керек.

30.10.2020, 11:22:45, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар