10 ТАМЫЗ – ҰЛЫ ҚАЗАҚ АҚЫНЫ, ҰЛЫ ОЙШЫЛ АБАЙ ҚҰНАНБАЙҰЛЫНЫҢ ТУҒАН КҮНІ

[Дата публикации: 10.08.2020, 11:03:21, жариялауды: Әкімшілік]

Қарағанды индустриялық университеті Қазақстан Республикасының барлық азаматтарын ұлы ойшыл, ақын, ағартушы және философ,  қазақ ұлттық жазба әдебиеті мен қазақ әдеби тілінің негізін қалаушы – Абай Құнанбайұлының туған күнімен шын жүректен құттықтайды!

Ұлы ойшыл Абай Құнанбайұлының туғанына 175 жыл толуына орай, мерекелік күн – 10 тамыз болып бекітілуі, Абай күні еліміздің барлық тұрғындары үшін жақсы жаңалық болды!

Абай мұрасы – баға жетпес қазына. Көзі тірісінде қазақтың көрнекті ақыны 170 жуық шығарма жазып, елуден астам аударма жасаған. Абай шығармашылығының арқасында қазақ поэзиясында жаңа поэтикалық формалар пайда болды. Абай қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы ғана емес, сонымен қатар басқаша ойлау тәсілін, өзін-өзі танудың басқа жүйесін енгізген тұлға. Уақыт өте келе Абайдың шығармалары бұрын-соңды болмағандай өзекті. Қазақ даласының ұлы перзенті идеялары барлық сынақтардан абыроймен өтті, оның жұмысының негізгі принциптері көптеген университеттердің бағдарламасына енгізілді.

Ұлы ағартушы Абай Құнанбайұлы шығармашылығы бүкіл қазақ халқы үшін білім мен ағарту көзі болды. Бұл қазақ халқының ғасырлар бойғы маңызын жоғалтпайтын рухани байлығы.

Абай Құнанбайұлы 170 жуық өлеңдер мен 56 аудармалар жасады, өлеңдер жазылды, 45 қара сөзден немесе философиялық трактаттардан тұратын «Қара сөздер» прозалық поэма. Бүгінде оның туындылары мен еңбектері 34 тілге аударылып, тағы да аударылмақ. Себебі оның данышпанығы уақыт пен кеңістікті білмейді.

Абай Құнанбайұлының шығармаларының жас ұрпақты тәрбиелеуде және ұлттық идеологияны қалыптастырудағы рөлі зор. Ұзақ уақыт бойы бәріміз ұлы ақын шығармаларының құдіреті мен ұлылығын сезінуіміз керек.

Әрбір жаңа дәуірде оның ұлылығының жаңа қырлары ашылады, шығармашылық жаңа түстермен ойнайды. Абай әрқашан туған халқымен бірге жасайды және ғасырлар бойы қазақ елі мен халқын жаңа биіктерге, жетістіктерге шақырады.

Баршаңызды ұлы мұра, ұлттық рухтың Жаңғыру күні – Абай күнімен шын жүректен құттықтаймыз. Болашақ ұрпақ Абайдың жолымен жүруі керек, және біз оның идеялары мен ойларынан ең жақсысын алуға тиіспіз. Біздің Қазақстан дамып, гүлдене берсін!

10.08.2020, 11:03:21, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар