ҚМИУ «Мәскеу-Астрахань-Қарағанды-Теміртау» «Нүркен Әбдіров: өлмес рухтың биік шыңы» атты онлайн-көпірі өткізілді.

[Дата публикации: 06.05.2020, 15:56:38, жариялауды: Әкімшілік]

5 мамырда ҚМИУ Екінші дүниежүзілік соғыстағы апаттың 75 жылдығына және Кеңес Одағының Батыры Нүркен Әбдіровтің 100 жылдығына арналған онлайн-телекөпір өтткізілді. Іс-шараны ҚМИУ «Нұр Отан» партиясының мүшелері және Қарағанды жоғары политехникалық колледжі ұйымдастырды.

Іс-шараға құрметті қонақтар қатысты: Мәскеу «Қазақ» қоғамы кеңесі төрағасының орынбасары, Мәскеу Болат және қорытпалар институтының доценті Асылбек Куантайұлы Төлешев, Астрахань мемлекеттік техникалық университетінің «Қаржы және есеп» кафедрасының меңгерушісі, Астрахань облысы Қаржы министрлігі жанындағы Қоғамдық кеңестің төрағасы, Қарағанды мемлекеттік индустрияның құрметті профессоры Равиль Кәрімұлы Арықбаев атындағы университет, отставкадағы полиция полковнигі, Кеңес Одағының Батыры Нүркен Әбіровтың жиені, кеңестік милиция үздігі, қалалық кеңестің депутаты, Әбубакір Сәрсенұлы Әбдіров, Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің ректоры Бахыт Ахатұлы Жәутіков, Қарағанды  жоғары политехникалық колледжінің директоры Жанара Зекенқызы Рахимова қатысты.

Сонымен қатар, іс-шараға Мәскеу Болат және қорытпалар институтының, Астрахань мемлекеттік техникалық университетінің, Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің, Қарағанды жоғары политехникалық колледжінің және Қазақстан мен Ресейдің басқа университеттері мен колледждерінің оқытушылары мен студенттері қатысты.

Өз құттықтауында ҚМИУ ректоры Б.А. Жәутіков шараны «Нұр Отан» партиясының облыстық және қалалық филиалдары қолдайтындығын атап өтті. Жеңіс күні қарсаңында біздің университетте Ұлы Отан соғысы майданында соғысқан батырлардың даңқы галереясы ашылғанын айтты.

Іс-шара «Нүркен Әбдіров. Менің кіші ұлым» деректі фильмінен үзіндіден басталды.

Халық қаһарманы Нұркен Әбдіровтің есімін қарапайым жүректі, қарапайым жігіт, оның туыстары мен достары ұзақ жылдар бойы сақтап келеді. Әбубәкір Сәрсенұлы Әбдіров ағасы туралы естеліктерімен бөлісті. Ол әжесімен бірге, Нүркен Әбдіровтің анасымен Нүркен Әбдіров қайтыс болған жерлерді аралаған.

Вешенская ауылында олар белгілі жазушы Михаил Шолоховпен кездесті, ол көп жылдар бойы батырдың қабіріне қамқорлық жасады. Бағжан апай жазушыдан Абдировпен бірге қайтыс болған Александр Комиссаровтың ерлігін мәңгі сақтау үшін бір ғана нәрсе сұрады. Оның өтініші орындалды және Александр қайтыс болғаннан кейін Отан соғысы орденімен марапатталды. Мамаев Қорғанға Нүркен Әбдіров атындағы мәрмәр плитка орнатылды. Сонымен қатар ұшқыштың есімі Мәскеудегі Поклонная төбедегі мұражайдың Отан қорғаушыларының тізіміне алтын әріптермен жазылды.

Статистикаға сүйенсек, ҚазақстанҰлы Отан соғысында 400 мыңнан астам адамды жоғалтты, олардың көпшілігі қанды шайқастарда қалды. Ресейде қиын, бірақ өте маңызды жұмыстарды атқаратын көптеген ұйымдар бар: олар Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде қаза тапқан қазақстандық жауынгерлердің туыстарын іздейтін ұйымдар. Осындай ұйымның белсенділерінің бірі – Асылбек Қуантайұлы Төлешев – Мәскеу Қазақ қоғамы кеңесі төрағасының орынбасары. Өз сөзінде Асылбек Қуантайұлы қазақстандықтардың майдан даласындағы ерліктері туралы айтты, сарбаздардың мәйіттерін іздеу бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстардың нәтижелерімен бөлісті. Жақында «Дереккөз» ресейлік іздеу жасағының кезекті экспедициясы кезінде қарағандылық Медет Аманжоловтың қалдықтары табылды. Ұрыс орнында өмірбаяндық мәліметтері бар «мәңгілік медальон» табылды, соның арқасында кейіпкердің туыстары табылды, олар қазір облыс орталығы мен Ағадыр ауылында тұрады.

Студенттер өте мазмұнды баяндамалар дайындады. Қарағанды жоғары политехникалық колледжінің студенті Аниз Мантуреева Нүркен Әбдіровтың өмірінен қызықты деректер туралы айтып берді, ол батырдың өз колледжінде болғандығы туралы мұрағаттық анықтаманы көрсетті.

Астрахан мемлекеттік техникалық университетінің студенттері Бочарникова Марина, Мұхамбетов Дамир және Джумахатова Надия Астрахан сарбаздары Ажимов Төлебай, Бегимов Мәди және Мұсаев Мұқаттың ерліктері туралы әңгімеледі. ҚМИУ студенті Савелий Елефтериади өз сөзін Самарқанд батырларының ерлігіне арнады. Көптеген сарбаздар соғысқа Самарқандтың кішігірім ауылынан (қазіргі Теміртау қаласы) аттанып, көпшілігі үйлеріне оралған жоқ.

1945 жылғы жеңісті көктемді еске алу үшін Қарағанды мемлекеттік индустриялық  университетінің студенті Әнес Кеңесбеков ән орындады.

Іс-шара бір минуттық үнсіздікпен аяқталды.

ҚМИУ ректоры Б.А. Жәутіков телекөпірге қатысқандардың барлығына  алғыс білдірді және бұл шара жас ұрпақ арасында патриотизмді арттыруға бағытталған Қазақстан мен Ресейдің университеттері мен колледждері арасындағы өзара ынтымақтастықтың кезекті қадамы болатындығын атап өтті.

06.05.2020, 15:56:38, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар