«БАУЫРЖАН МОМЫШҰЛЫНЫҢ ӨСПЕС ЕРЛІГІ: Бауыржан Момышұлының туғанына 110 жыл толуына арналады»

[Дата публикации: 13.03.2020, 12:02:44, жариялауды: Әкімшілік]

2020 жылдың 11 наурызында Ұлы Отан соғысының 75 жылдығына және көрнекті қолбасшы, халық қаһарманы, Панфиловшы, жазушы және өз елінің патриоты – Бауыржан Момышұлының туғанына 110 жыл толуына орай 2-3 курс студенттеріне арналған бірыңғай кураторлық сағат өткізілді. Іс-шараны «Технологиялық машиналар және көлік» кафедрасының оқытушылары Ербол Серікұлы Бестембек, Гүлнар Жұмадолақызы Исабекова және Қуатхан Әлібекұлы Азимбаев ұйымдастырды.

Іс-шараның мақсаты: Бауыржан Момышұлының тарихи рөлін ашу; студенттердің бойындағы адамгершілік қасиеттерді, патриотизмді, Отанға деген сүйіспеншілікті, батырлармен мақтаныш сезімін, ризашылық сезімін және интернационализм сезімін ояту.

Бауыржан Момышұлы – ХХ ғасырдағы Қазақстан тарихындағы көрнекті тұлғалардың бірі. Екінші мәселе, ол Екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында өзін батыр ретінде көрсетті, сонымен қатар дарынды қолбасшы болды. Ол соғысқа 1941 жылдың қыркүйегінен бастап генерал-майор Иван Васильевич Панфиловтың басқаруындағы 316 атқыштар дивизиясы құрамында қатысты. 1942 жылы капитан Бауыржан Момышұлы Кеңес Одағының Батыры атағына Мәскеу түбіндегі шайқастағы ерлігі үшін ұсынылды, бірақ оған 1990 жылдың 11 желтоқсанында қайтыс болғаннан кейін ғана марапатталды.

Бауыржан Момышұлы сонымен қатар қазақ және орыс тілдерінде жазған алғашқы жазушылардың бірі. Алғашқы жұмысы – ол әскери қызмет жылдарында жазған «Біздің отбасымыз» романы. Бұл оқиға Қазақстанның Мемлекеттік сыйлығына ие болды. Момышұлы өзінің кітаптарында әрдайым қазақтың азамат және кеңестік жауынгер ретінде, ондағы әскери сипаттың қалыптасуын, оның ішкі әлемі мен интеллектуалды келбетін, жұмыстағы және ұрыстағы адамдардың жаппай ерлігін, халықтар достығының көрінісін көрсетуге тырысқанын атап өту қажет.

Кураторлық сағатты ККТжТ-17қ тобының студенті Ернұр Елбосынов Ұлы Отан соғысындағы жеңіс үшін өмірін қиған адамдардың барлығына арналған монолог оқығаннан кейін ашылды.

Іс-шараны Фарида Шарип мен Нұрхат Талғат жүргізді, оның барысында спикерлермен бірге Бауыржан Момышұлының бейнесі толық ашылды, қатысушыларға шыдамдылық, батылдық, қайсарлық, жанқиярлық қызмет сияқты қасиеттерімен ерекшеленген талантты жазушы мен жарқын тұлғаның өмірі, Отанға деген сүйіспеншілігі, ерлігі, адалдығы және әділеттілігі туралы егжей-тегжейлі айтып берілді.

3 курс студенттерінің квартеті Дәулет Қожан, Ернұр Елбосынов, Ғалымжан Қоңыров және Темірлан Сыдықов «Бауыржан Момышұлына Арнау» әнін шырқады.

Гүлнұр Орызбаева, Ақбота Алтынбек, Берекет Лесбаев, Шәмші Нұржанұлы «Тырнақтап жина әр жерден», «Ескерпе», «Батыр баба Бауыржан» және «Ана тілін ардақта» өлеңдерін оқыды.

Құлатай Ұлданай «Бейбіт күннің тілегі» шығармасын орындады.

Іс-шараны қорытындылай келе, қатысушылар бүгінде Қазақстанда Бауыржан Момышұлының есімін білмейтін және оны өзінің ұлттық қаһарманы ретінде мақтан тұтатын бірде-бір адам жоқ екенін атап өтті. Осы уақытқа дейін кемінде жүз ақын, жазушы, журналистер мен ғалымдар оған өлеңдерін, очерктерін, мақалаларын, зерттеулерін арнады. Біздің қазақ халқы өмір бойы ол туралы қаншама аңыздар құрастырған! Иә, батырдың аты халық арасында даңқталатын, өмірі даңққа бөленіп, оны аңызға айналдырған бақытты болуы керек!

Момышұлының өмірі – оның әскери ерлігі мен шығармашылық белсенділігінің мысалы, А. Нұршайықовтың: «Ақиқат пен аңыз» және А.Бек «Волоколамск тас жолы» сияқты көркем шығармалардың негізін қалады.

Іс-шараның шарықтау шегі фашизмге қарсы шайқастарда қаза тапқандарды еске алу үшін бір сәт үнсіздікпен аяқталды.

13.03.2020, 12:02:44, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар