ҚМИУ БІРІНШІ АҚЫЛЫ ҰБТ-2020 ӨТТІ

[Дата публикации: 18.01.2020, 16:51:59, жариялауды: Әкімшілік]

2020 жылдың 18 қаңтарында Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінде 2020 жылғы алғашқы ақылы ұлттық бірыңғай тестілеу өткізілді.
Қазақстан Республикасы бойынша тестілеу 2020 жылдың 18 мен 20-қаңтар аралығында өтеді.
643 әлеуетті талапкер біздің университетке ҰБТ қатысуға өтініш берді, бірінші ағын – 350, екінші – 293.
Таңертеңнен бастап Теміртау қаласы мен Ақтау кентінің мектеп оқушылары өздерінің білімін тексеруге және нәтижені жақсарту үшін университеттің фойесінде жиналды. Ата – аналар мен мектеп мұғалімдері балаларға қолдау көрсетті. Өз кезегінде мектеп оқушылары бұл тек өздері мен білімдерін тексеру емес екенін түсінді, өйткені олардың көпшілігі болашақта білімдік грантты алғысы келеді, ал қыста да, көктемде де ҰБТ тапсырғаны туралы сертификат тек ақылы түрде оқуға мүмкіндік береді.
ҰБТ тапсыру кезде талапкерлер мұқият және қатал тексеруден өтті, оның барысында белгіленген ережелерді сақтамағаны үшін екі үміткерге тест тапсыруға рұқсат берілмеді, ал ҰБТ кезінде бір үміткер ұялы телефонды пайдаланғаны үшін аудиториядан шығарылды. Біздің университет адалдық және академиялық адалдық принципімен жұмыс істейді.
ҰБТ қатысудың бекітілген ережелеріне сәйкес ұялы құрылғылар мен гаджеттерді қолдануға үміткерлерге рұқсат етілмейді, сондықтан ыңғайлылық үшін ҰБТ қатысушылардың әрқайсысы тестілеуге кірген кезде еш қиындықсыз өз еркімен телефонын тапсырып, тестілеуді тапсыра алады.
Ұлттық бірыңғай тестілеудің форматы өзгеріссіз қалды, барлық аудиториядан ұялы құрылғылар мен бейнебақылау үшін бірге онлайн трансляция ұйымдастырылды.
Жергілікті жерде ҰБТ ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құрылды, оның құрамына: Сүлейменова Алия Маратқызы – Қазақстан Республикасы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Қарағанды облысы бойынша департаментінің преференциялар және тұтастық бөлімінің аға қызметкері; Быков Владимир Анатольевич – Қарағанды облысы бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл департаменті жанындағы арнайы мониторинг тобының өкілі; Ли Алексей Игорьевич – «Теміртау» жастар клубы» ҚБ төрағасы; Сивякова Галина Александровна – мемлекеттік комиссия төрағасының орынбасары, Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің проректоры; Баймағамбетова Алтынай Хамитқызы – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің өкілдері тобының жетекшісі және БҰБТП-724 басшысы, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Теміртау қаласының құқық қорғау органдарының өкілдері кірді.
Айта кету керек, 2019 жылдан бастап Қазақстан Республикасында жылына төрт рет ҰБТ тапсыруға болады: қаңтар, наурыз, маусым және тамыз айларында.
Қаңтар, наурыз және тамыз айларында ҰБТ қатысу өтініш берушіге еліміздің ЖОО тек ақылы түрде оқуға түсуге мүмкіндік береді. Егер үміткер мемлекеттік грантқа ие болғысы келсе, онда ол маусым айында ҰБТ тапсыруы керек және оның нәтижелері бойынша ғана грантқа түсу конкурсына қатыса алады.

18.01.2020, 16:51:59, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар