ЖОҒАРЫ ОҚУ ОРЫНДАРЫНДАҒЫ ТӘРБИЕ ЖҰМЫСЫНЫҢ БАСЫМ БАҒЫТТАРЫ АНЫҚТАЛДЫ

[Дата публикации: 19.01.2020, 01:08:11, жариялауды: Әкімшілік]

2020 жылдың 17 қаңтарында әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің базасында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаментінің директоры Әділет Тойбаевтың төрағалық етуімен жоғары оқу орындарының тәрбие жұмысын ұйымдастыру жөнінде жиналыс өтті. Кездесуге еліміздің жоғары оқу орындарының тәрбие жұмыстары жөніндегі проректорлары, ҚМИУ тәрбие жұмысы және жастар саясаты департаментінің директоры Мадина Салпенова қатысты.

Кездесу барысында университеттердің «Адалдық» мектептерінің қызметіне ерекше назар аударылды, «Саналы ұрпак» республикалық жобалық кеңсесінің жетекшісі Қайыржан Токушев бұған назар аударды. Ол адалдық  және академиялық  адалдық  идеясын алға бастыруға қарамастан, барлық университеттер жақсы нәтижеге қол жетпегендігін атап өтті. Жұмысқа формалды көзқарас бар, жастардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы білім беру және адалдық пен ашықтық идеяларын дамыту мәселелерін реттейтін университеттік құжаттар жоқ. Оң мысалдардың ішінде ол Қарағанды мемлекеттік индустриялдық университетіне тоқталды, ол 2019 жылдың қарашасында Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күніне арналған «Білім беру трансформациясы: мазмұны, технологиялары, сапасы» атты республикалық ғылыми-әдістемелік конференциясы өткізілді, адалдық идеологиясының алдын алу тәсілдері және университеттердің үшінші миссиясына арналды. Жеке секция – Қайыржан Ахметбекұлы Токыревтың төрағалығымен өтті. Сонымен қатар конференцияның пленарлық отырысында «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілікті ынталандыру факторы ретінде» тақырыбында баяндамасы тыңдалды. Сондай-ақ, 2019 жылдың желтоқсан айында ҚМИУ Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы Алик Жатқамбайұлы Шпекбаевтың, Қарағанды облысының әкімі Жеңіс Махмудұлы Қасымбектің құрметті қонақтарының қатысуымен «Әдептілік» мектебі ашылды.

Қайыржан Ахметбекұлы университеттерді формализмнен сақтандырды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты қалыптастыру бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстың маңыздылығын, өзектілігі мен уақтылығын атап өтті. Сондай-ақ, ол «Саналы ұрпақ» республикалық жобалық кеңсесі осыған байланысты университеттерге қажетті әдістемелік және практикалық көмек көрсетуге дайын екенін атап өтті.

Кездесу аясында университеттердегі тәрбие жұмысының басым бағыттары талқыланды, әл-Фараби атындағы ҚазҰУ әлеуметтік мәселелер жөніндегі проректоры Шолпан Джаманбалева әзірлеген тәрбие жұмысын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар қаралды. Сүлейман Демирел университетінің ректоры Қуаныш Ерғалиев, Халықаралық бизнес университетінің әлеуметтік даму жөніндегі басқарушы директоры Бахтияр Сабденалиев, Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетінің ғылым және инновациялар жөніндегі проректоры Ақмарал Ибраева әріптестерімен өз тәжірибелерімен бөлісті. Университет студенттерінің арасындағы әлеуметтік жағдайды анықтауға арналған сауалнаманың нәтижелерін әл-Фараби атындағы ҚазҰУ Әлеуметтанулық зерттеулер және әлеуметтік инженерия орталығының директоры Гүлмира Әбдірайымова жасады.

Кездесу қорытындысында Әділет Жүнісұлы университеттердегі тәрбие жұмысының тиімділігін арттыруға бағытталған бірқатар нұсқаулар мен ұсыныстар берді. Ол университеттер, студенттердің әлеуметтік әл-ауқатын анықтау мақсатында жүргізілген сауалнама нәтижелерін негізге ала отырып, атқарылып жатқан жұмыстарды қайта қарау керектігін айтты. Студенттердің әл-ауқатын әлеуметтік өлшеу практикасы жалғасады және университеттер жүргізетін жұмыстың өзіндік көрсеткіші болады.

19.01.2020, 01:08:11, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар