ҚМИУ-ДЕ СТУДЕНТТІК ПАРЛАМЕНТ ПРЕЗИДЕНТТІГІНЕ ДАУЫСҚА ТҮСЕТІН БІЗДІҢ ҮМІТКЕРЛЕРІМІЗДІҢ САЙЛАУАЛДЫ БАҒДАРЛАМАЛАРЫН КӨПШІЛІК АЛДЫНДА ҚОРҒАУ ӨТТІ

[Дата публикации: 25.02.2019, 18:39:39, жариялауды: Әкімшілік]

2019 жылдың 20 ақпанында Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің акт залында студенттік парламент Президенттігіне дауысқа түсетін біздің үміткерлеріміздің сайлауалды бағдарламаларын көпшілік алдында қорғау өтті. Президент атағы үшін жарысқа 8 үміткер қатысты: Елефтериади Савелий (ст.гр. ТОМД-17), Зулкайдар Ерхан (ст.гр. МС-17к), Ешенкулов Шырат (ст.гр. АиУ-17к), Тарасов Нурасыл (ст.гр. ТМО-18к), Сапаров Дастан (ст.гр. МТНМ-16к), Ташполатов Акрамхан (ст.гр. МО-17), Бобылёв Артём (ст.гр. МО-17), Зиядова Айтадж (ст.гр. Э-17).

Студенттік парламент студенттік өзін-өзі басқарудың өкілетті органы болып табылады, студенттердің оқу және университеттік өмірдің ең маңызды мәселелері бойынша ұжымдық пікірін анықтайды және білдіреді, студенттік іс-шаралар мен акцияларды ұйымдастырады, тәрбие үдерісіне белсенді қатысады. Студенттік Парламенттің мақсаты-студент жастардың университеттің қоғамдық өміріне тиімді қатысуын қамтамасыз ету, олардың әлеуметтік, зияткерлік, шығармашылық, рухани, экономикалық мүдделерін қанағаттандыру үшін қолайлы орта құру.

Студенттік Парламент Президентін сайлау студенттердің мәселелерін жедел және тиімді шешуге мүмкіндік береді. Сонымен қатар, ЖОО-ның білім сапасына ықпал етуге, бюджет қаражатының бөлінуін бақылауға, сыбайлас жемқорлықпен күресуге, студенттердің мәселелерін жедел шешуге мүмкіндік береді.

Кандидаттардың сайлауалды бағдарламаларында оқу жағдайын жақсартудың, студенттердің Жастар бастамаларын дамытудың маңызды аспектілері қозғалды.

Өз кезегінде Елефтериади Савелий университет дәліздерінде су құйылған кулерлер орнатуды ұсынды, сондай – ақ университеттің әдемі жартысы үшін аса маңызды мәселені шешу міндетін қойды-дәліздерде айналар орнату, ол басты, сондай-ақ жаңа корпус гардеробының жанында болған кезде олар өте көп болар еді деп атап өтті.

Сонымен қатар, студент Зулқайдар Ерхан студенттердің дұрыс тамақтануы туралы айтып, айына бір рет көкөністер, жемістер, жидектер және сүт өнімдерінің жәрмеңкелерін өткізуді ұсынды.

Сайлаудың келесі қатысушысы Ешенқұлов Шырат өз бағдарламасына қызықты идеяны енгізді, топтар арасында ақыл-ой, тапқырлық пен креативтілік бойынша жарыстар өткізу. Жеңген топ жеңіске жеткен жағдайда мәдени-танымдық демалыс, Карлагқа бару, театр және сол сияқты орындар ұйымдастырылады.

Тарасов Нұрасыл өз кезегінде студент ұсынысында кәсіпкер даму үшін өте қызықты идея ұсынды, университет немесе жатақхананың қандай да бір жиһазын жөндеуге болатын студенттік жиһаз цехын ашу. Студенттердің бос уақытын өткізу үшін жаңа заманауи кітаптар кітапханасы бар арнайы оқу залын ашу.

Сапаров Дастан сайлау алды бағдарламасының ұсыныстарының бірі “XXI  ғасыр көшбасшысы” интеллектуалдық конкурсын ұйымдастыру болды. Сондай-ақ студенттердің ғылыми қызметін ынталандыруға мүмкіндік береді.

“ҚМИУ студенттерінің бәсекеге қабілеттілік деңгейін дамыту” кандидат Ташполатов Акрамханның сайлауалды бағдарламасының мақсаты болып табылады. Студенттердің бос уақытын жақсарту мақсатында университетте биозон құруды ұсынды. Атап айтқанда, студент көру мен миға жағымды әсер ететін әртүрлі өсімдіктермен жақсы көретін, оқу үрейінен демалуға болатын арнайы бөлме, сондай-ақ өзінің сүйікті хоббиімен айналысуға мүмкіндік бар.

“Мен университетте президенттік институтты енгізу тек Студенттік өзін — өзі басқаруды одан әрі дамыту үшін ғана емес, сонымен қатар жалпы студенттік өмірді дамыту үшін де серпін беретініне сенемін” – деп өз бағдарламасын Бобылев Артем бастады. Артем өз бағдарламасында қазіргі заманғы өте танымал тақырып – киберспорттық іс-шаралар екенін атап өтті. Мұндай бос уақытты ұйымдастыру үлкен күш-жігер мен шығынды талап етпейді, осы ойындарды өндірушілер қазірдің өзінде жағдай жасады. Ал мұндай іс-шараларды өткізудің өзі қатысушылар үшін ерекше ойын ішіндегі наградалармен марапатталады.

Айтадж Зиядованың мақсаты ҚМИУ-тің барлық студенттерін ортақ идея, ынтымақтастық, өзара көмек, өзара сыйластық біріктіруі болып табылады, өйткені тек осындай жағдайда әрбір тұлға өзін еркін және табысқа сенімді сезінуі мүмкін. Айтадж бағдарламасының бірі осы мақсатқа жетуге көмектесуі мүмкін. Бұл пижама кеші. “Барлық студенттер үй киімін киген күн, сол арқылы өздерін үй сияқты сезінеді, себебі университет – біздің екінші үйіміз”.

Сайлау алдындағы бағдарламалар жарияланғаннан кейін кандидаттар арасында да, студенттік электорат арасында да “ыстық” дебаттар басталды. Осы арқылы біздің университетте ойды дұрыс жеткізе алатын және даму трендтерін мойындай алатын белсенді, идеялық және ойлайтын жастар өте маңызды екенін дәлелдеді. Барлығы өте жоғары деңгейде өтті. Сондай-ақ үміткерлер бір-біріне арандатушы сұрақтар қойды “кешке дейін оқыған студенттер, олар биозонға барып, wi-fi-мен жайлы жағдайда демалатын болады ма?”; “Жиһаз цехы-бұл өте жақсы, бірақ мұның бәрін кім жөндейді?”; “Пижама кеші біздің тәрбиемізге ұқсамайды ма?”бұл өз көзқарасын дәлелдей отырып, мәселені шешу жолдарын көрсетуге мүмкіндік берді.

25.02.2019, 18:39:39, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар