ҚАРАҒАНДЫ ИНДУСТРИЯЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІНДЕ КОНСТИТУЦИЯЛЫҚ РЕФОРМАЛАРДЫ ТҮСІНДІРУ БОЙЫНША КЕЗДЕСУ ӨТТІ.

[Дата публикации: 13.05.2022, 21:51:33, жариялауды: Sergey Plotnikov]

Бүгін университет қабырғасында студенттермен кездесу өтті, оның барысында ректор Болатбек Серікбаевич Абдрасилов Конституцияға енгізілетін түзетулердің мәнін түсіндірді.

Биылғы Жолдау аясында Ел Президенті Қазақстанның жалпы жүйелік трансформациясына ықпал ететін және мемлекеттің ұзақ мерзімді дамуының жаңа парадигмасын айқындайтын саяси реформалардың 10 басым бағытын айқындағаны белгілі.

Ректор өз сөзінде қоғам мен елдің өміріне жан-жақты әсер ететін елдің саяси жүйесін қайта іске қосудың өршіл мақсаттары қойылғанына назар аударды.

Іргелі өзгерістер бес негізгі бағытта жүргізіледі:

• біріншіден, саяси жүйені терең демократияландыру бағытында;
  • екіншіден, суперпрезиденттік басқару формасынан мықты Парламенті бар президенттік республикаға түпкілікті көшу арқылы;
  • үшіншіден, президенттік өкілеттіктерді шектеу, Парламенттің қос Палатасының қызметін қайта форматтау және Мәжілістің рөлін күшейту, Конституциялық Сот құру бағытында мемлекеттік билік тармақтарының тежемелілігі мен тепе-теңдігі жүйесін одан әрі жетілдіру;
  • төртіншіден, сайлау жүйесін демократияландыру – аралас пропорционалды-мажоритарлық модельге көшу және партияларды тіркеу процесін одан әрі ырықтандыру;
  • бесіншіден, мәслихаттардың рөлін, олардың субъективтілігі мен дербестігін арттыру.

Кездесу соңында Болатбек Серикбаевич студенттердің сұрақтарына жауап берді.

13.05.2022, 21:51:33, Sergey Plotnikov Тараулар: Жаңалықтар