Қарағанды индустриялық университетінде Жастар арасында буллингтің алдын алу бойынша тренингтер өткізілетін болады

[Дата публикации: 08.12.2021, 16:07:38, жариялауды: Umit Khuangan]

Университетте Қазақстан психология институтының директоры, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының педагогика және психология ғылымдарының докторы, профессор, Халықаралық психология ғылымдары академиясының толық мүшесі Бөлеев Талант Қалдыбекұлымен кездесу өтті.

Талант Қалдыбекұлы нейролингвистикалық бағдарламалау бойынша шебер, кәсіби коуч бойынша жаттықтырушы, профайлер-верификатор, мамандандырылған бағдарламалардың жаттықтырушысы болып табылады. Шебердің арсеналында “Көшбасшылық психологиясы”, “Тиімді коммуникациялар”, “Жанжалдарды басқару өнері”, “Медиация” және т.б. сияқты көптеген авторлық тренингтер бар.
Кездесу барысында топ кураторларымен оқыту тренингтерін өткізу мәселелері талқыланды. Тренинг сабақтарының тізіміне профильдерді дұрыс құрастырудың, мінез-құлықты диагностикалаудың және оны одан әрі түзетудің, жастардың әртүрлі санаттарымен жұмыс істеудің, олардың мінез-құлқындағы ауытқуларды танудың маңызды мәселелері кіреді.

Мұндай тренингтерді өткізу идеясы қоғамда туындаған жастар арасындағы кибербуллинг проблемасынан кейін пайда болды. Талант Бөлеев ересектерге студенттердің мінез-құлқындағы өзгерістерді елемеуге болмайтындығын айтып, назар аударуға кеңес береді. Егер оларға әлімжеттік жасалған болса, онда бұл туралы мұғалімдерге, кураторларға хабарлау керек. Проблемамен жәбірленуші, бастаушы және ересектер де жұмыс істеуі керек. Ресми мәліметтерге сәйкес, өткен жылы киберкеңістікте 70 мыңға жуық қудалау оқиғасы және оның басынан бастап 140 мың адам тіркелген.
Өкінішке орай, оқу орындарындағы қудалау мен психологиялық зорлық-зомбылық мәселесі назардан тыс қалады, бұл балалар мен жасөспірімдер үшін үлкен психологиялық травмаға әкеледі, бұл кейде олардың қалған өміріне теріс әсер етеді.
Жоспарланған тренингтер аясында тақырыпқа терең ену жүргізіледі, 2 апта ішінде біздің университеттің топ кураторлары профайлингпен жұмыс курсынан өтеді, жастарда қауіпті мінез-құлық белгілерін тану әдістемесін зерделейді және буллинг проблемасын шешуді үйренеді.

08.12.2021, 16:07:38, Umit Khuangan Тараулар: Жаңалықтар