Қарағанды индустриялық университеті «Sanaly urpaq» жобалық кеңсесімен бірлескен жұмысын жалғастыруда.

[Дата публикации: 23.06.2021, 15:37:00, жариялауды: Әкімшілік]

2021 жылы 17 маусымда Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің шақыруымен «Sanaly urpaq» республикалық жобалық кеңсесінің басшысы Қайыржан Ахметбекұлы Төкішев «Білім беру саласындағы сыбайлас жемқорлықтың алдын-алу мәселелері» тақырыбында онлайн семинар өткізді.

Семинарға Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің қызметкерлері, 28 жоғары оқу орындарының, 26 ғылыми-зерттеу институттарының, 16 орталықтар мен акционерлік қоғамдардың білім министрлігіне ведомстволық бағыныстағы этика және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі басшылары мен комиссарлары және Қазақстан Республикасының ғылымы, сонымен қатар облыстық және қалалық білім басқармаларының 17 өкілі қатысты.

Қарағанды индустриялық университетінен онлайн-семинарға «Парасаттылық» мектебінің деканы Жания Құдайбергенқызы Қапашева қатысты.

Семинарды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Әдеп жөніндегі уәкілі Кенжегүл Төкенқызы Бекимова ашты.

Өз сөзінде Қ.А.Төкішев білім беру саласындағы 2018-2020 жылдар мен 2021 жылдың 5 айындағы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтары туралы статистикалық мәліметтер келтірді. Сонымен, көрсетілген мерзімде 445 сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық (2018 – 145, 2019-161, 2020 – 181, 5 ай 2021 -58) тіркелді. Олардың ішінде 246 адам (сәйкесінше 99, 109, 93 және 21) қылмыстық жауапкершілікке тартылды, 136 (61, 58, 84 және 4) Сотталды.

Бұл саладағы қылмыстар республиканың барлық аймақтарына тән, ал тартылған адамдардың ең көп саны Шығыс Қазақстан (48), Жамбыл (29), Атырау және Түркістан (24), сондай-ақ Қызылорда (18) облыстарына тиесілі.

Негізінен мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде мемлекеттік сатып алу және қаражатты бөлу саласындағы тендердің жеңімпазы деп танылғандығы үшін пара алу, жалған актілерге қол қою, қылмыстық келісіммен ақшаны жымқыру және т.б.

Сондай-ақ, спикер нақты мысалдар келтіре отырып, шешілуі қажет проблемалар мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы қажетті шаралар туралы айтты.

Семинарға қатысушылар өздерін қызықтырған сұрақтарға жауап алып, баяндамашыға егжей-тегжейлі түсіндірме әңгімесі үшін ризашылықтарын білдірді.

23.06.2021, 15:37:00, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар