ҚарИУ «Ыбырай Алтынсарин және қазіргі заманғы білім» атты шағын конференция өткізілді

[Дата публикации: 22.04.2021, 11:57:03, жариялауды: Әкімшілік]

Ағымдағы жылдың 21 сәуірінде Қарағанды индустриялық университетінде «Жасанды интеллект технологиялары» кафедрасының оқытушылары мен студенттерінің қатысуымен «Ы. Алтынсарин және қазіргі заманғы білім» тақырыбында ұлы ағартушы Ыбырай Алтынсариннің 180 жылдығына арналған шағын конференция өткізілді.

Конференция тақырыбы бұрынғыдан да өзекті болды, өйткені біздің уақытымызда білім берудің тарихи негізіне жүгіну қажет, өйткені тарихи педагогикалық мұраны түсінбей, жас ұрпақты адами мұраттармен таныстыру мүмкін емес. Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылық жолы, өмірбаянының жеке парақтары, оның философиялық-педагогикалық көзқарастарының кейбір аспектілері ерекше қызығушылық тудырады және қазіргі тұлғаның рухани-адамгершілік дамуына ықпал етеді. Ыбырай Алтынсариннің тағдыры – одан кейін өмір сүрген және өмір сүрген барлық адамдар үшін өнегелік үлгі. Бұл өз халқыңа қызмет етудің мысалы. Оның педагогикалық идеяларын облыстың үздік мұғалімдері қолданады, өлеңдері мен прозаларын халық жақсы көреді.

Конференция барысында он бір мақала ұсынылды, оның тақырыптары Ы.Алтынсариннің өміріне, оның шығармашылығына, еңбектеріне және орыс-қазақ мектептерінің желісін ашуға арналды.

Іс-шара соңында студенттер Ы.Алтынсариннің әйгілі өлеңдері мен шығармаларын жатқа оқыды.

Конференцияға ұсынылған мақалалардың ішінен Айдар Ұлмекен (БИ-20қ-2 тобы) және Артем Шишкиннің (ЕТжБЖ-18 тобы) мақалалары дипломдармен марапатталды.

Бүгінгі таңда Тәуелсіз және Егеменді Қазақстан өзінің дамуында ғылыми-техникалық, ақпараттық, саяси, экологиялық және рухани қолдаудың жаңа деңгейіне шығады. Біздің еліміздің өміріндегі бұл өзгерістер білім беру жағдайын, оның сапасын қайта қарауды қажет етеді, ал қазіргі заманғы білім беру Ы Алтынсариннің идеяларының лайықты жалғасы болып табылады, өйткені Ы.Алтынсаринді  ХХІ ғасыр ұстазы деп бекер айтпаған

22.04.2021, 11:57:03, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар