Қарағанды индустриялық университетінің инфрақұрылымындағы маңызды компоненттердің бірі – ғылыми кітапхана.

[Дата публикации: 11.03.2021, 18:00:27, жариялауды: Әкімшілік]

Университеттің білім беру қызметіндегі ғылыми кітапхананың негізгі міндеттері: студенттерге және университет қызметкерлеріне жедел, толық кітапханалық-ақпараттық-библиографиялық қызмет көрсету және білім беру бағдарламаларына сәйкес кітапхана қорын қалыптастыру.

Университет кітапханасының қоры студенттерге, магистранттарға, докторанттар мен оқытушыларға көмек ретінде оқу, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттермен жыл сайын толықтырылып отырады. Осыған байланысты университеттің алдында күрделі міндет тұр – барлық студенттерді мемлекеттік тілде ғана емес, орыс және ағылшын тілдерінде де қажетті әдебиеттермен қамтамасыз ету. Оқу және ғылыми әдебиеттер дәстүрлі форматта (баспа кітаптары) да, сандық тасымалдағыштарда да сатып алынады. Кітапхана қоры біздің оқытушылардың шығармаларын өз баспаханамызда баспаға шығару және мемлекеттік сатып алу есебінен толықтырылады.

Кітапхана қызметкерлері кітапхана қорындағы жаңа кітапратрды сатып алуға қатысты ұсыныстар мен жарнамалар бойынша белсенді жұмыс істейді. Ол үшін ҚарИУ сайтында жаңа сатылымдарға ұсыныс жасалған кезде «Жаңа әдебиет» ақпараттық бюллетені орналастырылады, ғылыми-техникалық журналдарға шолу айына бір рет жасалады. Ашық кітап таныстыраламдары, «Маман күндері», «Департамент күні» өткізіледі. Соңғы жылдары оқытушылар мен студенттерге ыңғайлы болу үшін ҚарИУ сайтында фотокөрмелер, жаңадан келгендер кітаптар және оқулықтар туралы фоторепортаждар орналастырылады.

Бірақ кітап жарнамасының кең таралған және тиімді түрлерінің бірі дәстүрлі кітап көрмесі болып қала береді. Бұл нысан оқырманға жаңа әдебиеттермен тікелей танысуға мүмкіндік береді.

Оқу жоспарына көмек ретінде ғылыми кітапханаға жазылу және оқу залында «ХХІ ғасырдың білімі мен мансабы», «Студентке көмек», «Әдебиет жаңалықтары», «КарИУ оқытушыларының еңбектері» бойынша тұрақты кітап көрмелері ұйымдастырылады және жүйелі түрде жаңартылып отырады. Барлық кітап көрмелері 3 тілде әзірленген.

2021 жылдың қаңтарынан бастап ғылыми кітапхана «Оқу бағдарламасына көмектесетін жаңа әдебиеттер» атты кітап көрмелері мен тақырыптық сөрелер циклын ұйымдастырып келеді. Олар кітапханаға сатып алынған кітаптар  көрмесін ұйымдастырады. Ағымдағы жылдың қаңтарында «Энергетика» кафедрасы, ақпанда – «Жасанды интеллект технологиясы» кафедралары өз мамандықтары бойынша жаңа кітаптар, оқулықтар, ғылыми жаңалықтармен танысты. Наурыз айында кітапхана қызметкерлері студенттерге «Металды қысыммен өңдеу», «Металлургия және металтану», «Технологиялық машиналар және көлік» кафедраларында «Металлургия» және «Өндірістік көліктер» тақырыптары  бойынша жаңа кітап көрмелерін ұсынды. «Біздің оқытушылардың оқу әдебиеті» кітап көрмесіне ерекше назар аударуға болады. Біздің оқытушылар ғылыми-оқу әдебиетінің оқырмандары ҚарИУ профессорлық-оқытушылар құрамының соңғы алты айдағы жаңа оқу, оқу-әдістемелік материалдарымен таныстырылады.

11.03.2021, 18:00:27, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар