Қарағанды индустриялық университетінде «Химиялық технология және экология» кафедрасында студенттердің ғылыми үйірмесі жұмыс істейді

[Дата публикации: 18.03.2021, 11:32:52, жариялауды: Әкімшілік]

Ғылыми үйірменің жұмысына заманауи химиялық технология мәселелеріне қызығушылық танытатын, жалпы теориялық негіз алғысы келетін және болашақ мамандығы  бойынша басқа кафедралардағы оқулар мен ғылыми жұмыстарда көмектесетін практикалық зерттеу дағдыларын игергісі келетін барлық студенттер қатысады. Үйірмеде студенттер бірінші курстан бастап ғылыми-зерттеу қызметінің негіздерін үйренеді: ғылыми әдебиеттермен жұмыс жасау, таңдалған тақырып бойынша ақпаратты әлемдік мәліметтер базасына енгізу, міндеттер қою, зерттеудің эксперименттік бөлімін орындау, алынған мәліметтерді талдау. Студенттер жүргізген ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелері әртүрлі формада көрінеді: ауызша және постерлік баяндамалар, презентациялар, тезистер, ғылыми мақалалар, студенттердің ғылыми конференцияларындағы баяндамалары.

Үйірмеде оқу барысында студенттер кафедраның келесі ғылыми бағыттары шеңберінде ғылыми зерттеулер жүргізеді:

Синтездеу технологиясын дамыту және ацетилен туындыларының биологиялық белсенділігін зерттеу.

Ацетилен спирттері зерттеу – бұл практикалық қолданудың кең спектрі бар құнды өнімдер: иісті заттарды, дәрі-дәрмектер мен витаминдерді синтездеудегі аралық өнімдер, мұнай жабдықтарын қорғауға арналған коррозияға қарсы агенттер, мотор отындарының модификаторлары, эмульгаторлар, мономерлерді синтездеуге арналған бастапқы материалдар.

Ацетилен спиртін өндірудің жаңа технологиясының белгілі спирттерден артықшылығы процестің қауіпсіздігінде, тиімділігінде және жоғары қарқындылығында: сұйық аммиак (ауамен жарылғыш қоспалар түзетін улы, тітіркендіргіш еріткіш) қолданылмайды, ацетилен атмосфералық қысымда қолданылатын, процесс бөлме температурасына жақын температурада жүзеге асырылады, зиянды шығарындылар мен қалдықтар жоқ.

Түсті металдар кендерін байытудың флотациялық процестері үшін көбіктендіргіштер алу технологиясын жасау.

Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында флотациялық реагенттер өндірісі жоқ.

Бай кендер көлемінің азаюына байланысты мақсатты металдың төмен маркасы бар кендер байыту фабрикаларына көбірек жіберілуде, бұл қалпына келтіру қабілетін арттыруға қабілетті жаңа флотациялық реагенттердің қажеттілігіне әкеледі.

Бұл мәселенің шешімі келесі іс-шараларды жүзеге асыру:

Мақсатты өнімді қалпына келтіру пайызын арттыратын көбіктендіргіштер өндірісінің технологиясын құру;

«KazakhMys» Корпорациясының қайта өңдеу зауытында сынақтар жүргізу;

Көбік реактивтерінің өнеркәсіптік өндірісі.

4. Оксикинолин туындыларын синтездеу әдістерін жасау.

Мұнай дистиллят ортасында оксидинолиннің эфир туындыларын катализатор ретінде күкірт қышқылын пайдаланып синтездеу процедурасы әзірленді. Өнімнің кірістілігі 90% құрайды. Алынған суда еритін туындылар биологиялық белсенділікті болжау нәтижелері бойынша микробқа қарсы және саңырауқұлаққа қарсы әсерімен сипатталады.

5. Биологиялық белсенді заттарды синтездеу және олардың белсенділігін стриптиз вольтамметрия арқылы зерттеу.

Жаңа биологиялық белсенді заттарды синтездеу және олардың негізінде медицина үшін құнды қасиеттері бар жаңа дәрілік заттарды құру проблемасы жаңа органикалық, биорганикалық және вирустық респираторлық инфекциялардың кеңінен атарлуына қатысты дәрілік химияның маңызды міндеттерінің бірі болып табылады.

Жаңа дәрі-дәрмектерді құрудың озық әдістерінің бірі – қолда бар табиғи қосылыстар, олардың туындылары мен модификацияланған аналогтары арасында жаңа биологиялық белсенді заттарды іздеу.

«Химиялық технологиялар және экология» кафедрасының студенттік ғылыми үйірмесінің шығармашылық әлеуеті сарқылмайды, мұны студенттердің студенттердің ғылыми жұмыстарының байқауларында көрсеткен нәтижелері дәлелдейді.

18.03.2021, 11:32:52, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар