Мейірімділіктің, махаббат пен гуманизмнің нұры

[Дата публикации: 11.02.2021, 09:31:54, жариялауды: Әкімшілік]

«Бөбек» халықаралық қоғамдық қорының президенті Сара Алпысқызы Назарбаеваның 80 жылдық мерейтойы қарсаңында «Мәскеу-Тбилиси-Алматы-Нұр-Сұлтан-Қарағанды-Теміртау» «Мейірімділік, махаббат пен гуманизм нұры» атты телекөпірі ұйымдастырылды.

Іс-шараны «Bolashaq» академиясы (Қарағанды) және Қарағанды индустриалды университеті (Теміртау) ұйымдастырды.

«Bolashaq» академиясының ректоры Құралбай Несіпбекұлы Меңлібаев мен Қарағанды индустриялық университетінің ректоры Бақыт Ахатұлы Жәутіков телекөпірге қатысушыларға құттықтау сөз сөйледі. Сара Алпысқызының тектілігі, қарапайымдылығы мен даналығы туралы айтылды. Құралбай Несіпбекұлы университетте Гуманитарлық педагогика орталығының ашылуындағы оқиғалармен бөлісті.

Бақыт Ахатұлы Сара Алпысқызының ЖТОО-зауытта  (қазіргі ҚарИУ) оқыған жылдары туралы әңгімеледі, 1972-1976 жылдар аралығында Экономика факультетінде оқыды. ЖТОО-зауыт оқытушылары оны өте ынталы студент ретінде еске алады, әрқашан жылы жүзбен жылы шыраймен ол адамдарды өзіне баурайтын.

Ресей Білім академиясының академигі, Мәскеудегі Халықаралық гуманитарлық педагогика орталығының жетекшісі Шалва Александрович Амонашвили Сара Алпысқызымен достығы туралы өте жылы және сүйіспеншілікпен айтты. Онымен Сара Алпысқызы бір кездері өз жобаларымен бөліскен жалғыз адам: «Бірде олар маған Қазақстан Елшілігінің кітаптары бар екі үлкен қорапты алып келді. Бұл өзін-өзі тану бағдарламаларының екі нұсқадағы жобалары болып шықты: бір нұсқасы – «Ұлттық дәстүрлер негізінде қамқорлық», ал екіншісі – «Батыс дәстүрлеріне негізделген». Сара Алпысқызы менден хатында осы жобаларды бағалауды сұрады. Мені бұл қызықтырды. Біз ұлттық дәстүрлерге негізделген ең жақсы нұсқаны таңдадық, содан кейін ол мені қорғауға шақырды». Шалва Александрович Сара Алпысқызының қарапайымдылығы мен ашықтығын атап өтті, ол онымен осы күнге дейін жылы қарым-қатынаста.

Сара Алпысқызы «Өзін-өзі тану» бойынша бірегей оқыту курстарын әзірледі. Ол халықаралық тәжірибені қолдана отырып, өз жобасында ұзақ уақыт жұмыс істеді және осы бағытты өте жоғары деңгейге көтерді. Бұл жобаның бірегейлігі туралы «Бөбек» ұлттық ғылыми-практикалық, білім беру және сауықтыру орталығының бас директоры Елена Николаевна Сакенова мен Халықаралық гуманитарлық педагогика орталығының вице-президенті Марина Замшарифовна Таргакова сөз сөйледі.

Халықаралық гуманитарлық педагогика орталығының президенті Паата Шалвович Амонашвили Сара Алпысқызын келе жатқан мерейтойымен құттықтап, телекөпірге қатысушыларға жемісті жұмыс тіледі.

ҚР Тұңғыш Президенті Н.Ә.-Назарбаевтың серіктестері Теміртаудағы достық жылдарындағы естеліктерімен бөлісті. Металлургия саласының ардагерлері Қуаныш Омашұлы Омашев пен Ермек Ибраилұлы Түлеубаев: «Сара Алпысқызы өте қонақжай жарқынүй иесі болды, ол қонақтарды әрдайым күлімсіреп қарсы алып, дастархан жайды. Ол жылдары металлургтің әйелі болу өте қиын болатын: бүкіл үй шаруасын дөңгелетіп, балаларға қамқорлық жасады». Жастардың достары олардың Сара Алпысқызы мен Нұрсұлтан Әбішұлының үйіне қаншалықты жиі жиналғандарын өте жақсы еске алады. Сара Алпысқызы өте қонақжай үй иесі болды, олардың үйіне көптеген қонақтар, достары мен әріптестері жиі жиналатын.

Сара Алпысқызының өмірінде Теміртау қаласы ерекше орын алады: бұл жерде ол өз бақытын тапты, берік отбасын құрды, қыздары Дариға мен Динара дүниеге келді. Өмірдің барлық қиындықтарына қарамастан, ол өте ашық адам болып қала берді.

«Bolashaq» академиясының Гуманитарлық педагогика клубының мүшесі Ақмарал Бокижанова өз сөзінде Клубтың жұмысымен таныстырып, телекөпірдің барлық қатысушыларын Сара Алпысқызының мерейтойымен құттықтады.

Ағылшын ақыны Бенджамин Джонсонның «Мейірімді адамдар жұлдыздар сияқты, олар өмір сүрген ғасырды жарықтандырып, өз уақыттарын жарықтандырады» деген сөзі С.А.Назарбаеваның жарқын тұлғасына толық сипаттама береді.

Халықаралық «Бөбек» қоғамдық қорының негізін қалаушының сіңірген еңбегі өте көп, оның әлеуметтік қызметі ұлттық және халықаралық марапаттармен белгіленген. Бірақ Сара Алпысқызы үшін басты сыйлық – бұл ең алдымен бақытты балалар. Сара Алпысқызының өмірі, махаббаты мен шығармашылығы туралы әңгіме көптеген жылдар бойы көпке үлгі болады. Бұл керемет әйелдің, жүрегі мейірімді адамның өмірі – балаларға деген шынайы қамқорлықпен толтырылған өмір, адамдарға қызмет етудің жоғары үлгісі.

11.02.2021, 09:31:54, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар