ҚарИУ студенттері “Ауғанстан: трагедия және ерлік” іс-шарасына қатысты

[Дата публикации: 19.02.2021, 16:06:45, жариялауды: Әкімшілік]

1 курс студенттері Кеңес әскерлерінің Ауғанстаннан шығарылуының 32 жылдығына арналған “Ауғанстан: трагедия және ерлік” атты салтанатты іс-шараға қатысты. Іс-шара Теміртау қаласының қалалық тарихи-өлкетану музейімен ұйымдастырылды. Іс-шараға ҚХА кафедрасының меңгерушісі Динара Кенесовна Жанабергенова мен “Қазақ, орыс және шет тілдері” кафедрасының оқытушысы Дариға Хайредденовна Мендыбаева қатысты.

Іс-шара үш тілдегі экспонаттардың пайдаланылуымен құнды. Студенттерге танымдық бейнематериал ұсынылды, сол кездегі трагедия туралы егжей-тегжейлі айтылды.

Ең маңыздысы-жеке заттар, киім-кешек, марапаттар, қару-жарақ үлгілері, құжаттар, туыстар мен достардың естеліктері, фотоматериалдар, Ауғанстаннан келген интернационалист жауынгерлердің хаттары, олардың әңгімелері тозақтың барлық шеңберлерінен өтіп, өз міндетін соңына дейін ерлік пен абыроймен орындаған адам туралы қағазға жазылған. Мұражай қызметкері Гүлім Секентайқызының ақпараты бойынша, Ауғанстан соғысына металлургтер қаласынан 336 жауынгер қатысқан. Олардың тоғызы үйге оралмады. Соғыстың 10 жылында Ауғанстан соғысына 600 мыңнан астам кеңес азаматы қатысты. Оның 22 мыңнан астамы  қазақстандықтар. Қарағанды облысынан 2 мыңға жуық адам интернационалдық борышын өтеуге жіберілді. Соғыс қимылдары барысында 86 қарағандылық қаза тапты.

Студенттің назарын аударған ең бастысы – 1969 жылғы үлгідегі әскери қызметшілердің “әскери панама” бас киімі. Панама Кеңес әскерлерінің Ауған соғысына қатысуының символы болып қала берді. Жәдігерді Теміртау әскери комиссариатының орынбасары Владимир Бодрягин тапсырды. Интернационалист жауынгерлер И.Н. Никифоровтың, А.Н.Иштваник Н.Калугин А. Литвинов, В. Грязновтың және т.б. тағдырлары туралы жүрекжарды әңгімелер ешкімді бей – жай қалдыра алмады.

Бұл іс-шара жастарға патриоттық тәрбие беруге, студенттердің белсенді азаматтық ұстанымын қалыптастыруға, тілдерді білудің маңыздылығын түсінуге, гуманитарлық цикл сабақтарында (жобалық қызмет, шығармашылық жобалар, іс-шаралар әзірлеу, іздестіру жұмысы арқылы зерттеу қызметі, мұражай материалдарында оқу-зерттеу жұмыстарын жазу) алған білімдерін қолдана білуге бағытталған.

19.02.2021, 16:06:45, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар