Ыбырай Алтынсарин – ұлы даланың ағартушысы.

[Дата публикации: 19.02.2021, 16:17:24, жариялауды: Әкімшілік]

2021 жылғы 16-17 ақпанда барлық академиялық топтарда “Ыбырай Алтынсарин – ұлы дала ағартушысы “тақырыбына парасаттылық сағаттары өткізілді.

Кураторлық сағаттың мақсаты студенттерді Ыбырай Алтынсариннің өмірімен және шығармашылығымен таныстыру. Ыбырай Алтынсарин өзінің бүкіл саналы өмірін қазақ балаларын оқытуға арнап, қазақ даласы тарихындағы білім берудің негізін қалаушысы болды. Алғашқы халық мектебін ашып, тұрғындарды балаларын мектепке беруге шақырып, қазақ тілінде оқулық жазды. Ыбырай Алтынсариннің жарқын тұлғасы үлгісінде студенттерге адалдық, инабаттылық, парасаттылық сияқты адамгершілік қасиеттер көрсетілді.

Қоғам  үшін дамудағы қажеттті ұстану принциптері парасаттылық. Елдің дамуы бірлескен күш-жігер арқылы ғана мүмкін болады, қоғамның әр мүшесінің үлесі: жас ұрпақтан бастап маңызды мемлекеттік шешімдер қабылдайтын билік өкілдеріне дейін.

Мұндай жағдайда аға буынның жасампаз істер эстафетасын жалғастыратын, ұлттық бәсекеге қабілеттілік деңгейін одан да жоғары көтеретін, XXI ғасырда Қазақстанның өркендеуі мен әлемдік деңгейде танылуын қамтамасыз ететін жастарға зор үміт пен жауапкершілік жүктеледі.

Отан өз жеріне, оның тарихына, мәдениетіне, оны мекендейтін адамдарға, жұмыс күндері мен мерекелерге, мемлекет рәміздеріне ерекше жеке көзқарас қалыптасатын отбасынан басталады.

“Парасаттылық – өмірдің басты қағидаты” әрбір қазақстандықтың өмірлік ісіне айналуға тиіс. Бізде тек парасатты адамдар тұратын жерде өмір сүруге, құруға, болашаққа сенімді жоспар құруға бірегей тарихи мүмкіндік пайда болды.

Просмотров: 1  044
19.02.2021, 16:17:24, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар