«Атамекен» ҰКП 2020 жылғы білім беру бағдарламаларының рейтингісі

[Дата публикации: 11.01.2021, 11:22:00, жариялауды: Әкімшілік]

«Атамекен» Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы үшінші жыл қатарынан Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің бұйрығымен жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының рейтингісін жасайды. Рейтинг «Түлектердің мансаптық болашағы», «Білім беру бағдарламасының сапасы» және «Студенттердің жетістіктері» атты үш блокқа енгізілген 17 меже бойынша жасалған.

2021 жыл қарсаңында өткен жылға арналған бакалавриат бағдарламалары рейтингісінің нәтижелері бойынша брифинг өткізілді.

2020 жылы зерттеу 2000 білім беру бағдарламаларын қамтыды, 68000 түлектің жұмыспен қамтылуы талданды және оған Қазақстанның барлық аймақтарынан 600 астам сала мамандары тартылды. Нәтижесінде 108 ЖОО бойынша 6 мың сараптамалық қорытынды жасалды.

Қазіргі кезде жоғары оқу орындарының түлектерінің жұмысқа орналасуы негізгі көрсеткіштердің біріне айналуда. Қарағанды индустриялық университетінің келесі ББ жұмыспен қамтудың 100 пайыздық деңгейін көрсетті: «Автоматтандыру және басқару» (Автоматтандыру жүйелерінің инженері), «Компьютерлер және бағдарламалық қамтамасыз ет»у (бағдарламалық қамтамасыз ету), «Жылуэнергетика» (Өнеркәсіптік кәсіпорындардың жылу энергетикасы және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық).

Рейтингтің үш жыл ішінде қазақстандық жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының сапасы айтарлықтай жақсарғанын атап өткен жөн. Зерттеуге қатысқан мамандардың айтуынша, бағдарламалар нарыққа бейімделе бастады.

Қарағанды индустриялық университеті бакалавриат бағдарламалары бойынша Қазақстан ЖОО-2020 білім беру бағдарламаларының рейтингінде келесі позицияларды иеленді:

• «Материалтану және жаңа материалдар технологиясы» білім беру бағдарламасы – 1 орын;

• «Жылуэнергетикасы» білім беру бағдарламасы – 1 орын;

• «Металлургия» білім беру бағдарламасы – 6 орын;

• «Автоматтандыру және басқару» білім беру бағдарламасы – 6 орын;

• «Органикалық заттардың химиялық технологиясы» білім беру бағдарламасы – 7 орын;

• «Машинажасау» білім беру бағдарламасы – 9 орын.

ҚарИУ  баспасөз қызметі

11.01.2021, 11:22:00, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар