БІЛІМ КҮНІ ҚАРАҒАНДА ИНДУСТРИЯЛЫҚ УНИВЕРСИТЕТІНІҢ СТУДЕНТТЕРІ ЖАЛПЫ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ АДАЛДЫҚ САҒАТЫ «ӘДІЛДІККЕ ҮНДЕГЕН ҚОЖА АХМЕТ ЯСАУИ» ТАҚЫРЫБЫНА АРНАЛҒАН ОНЛАЙН АКЦИЯҒА ҚАТЫСТЫ

[Дата публикации: 01.09.2020, 17:03:54, жариялауды: Әкімшілік]

Студенттер арасында адалдық идеологиясын насихаттау және терең білімнің маңыздылығын түсіндіру мақсатында 2020 жылғы 1 қыркүйекте Қарағанды индустриялық университетінің студенттері Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл Агенттігінің бастамасымен Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің қолдауымен ұйымдастырылған республикалық «Адалдық сағаты» акциясының «Әділдікке үндеген Қожа Ахмет Ясауи» тақырыбында онлайн режимінде өткен «Адалдық сағатына» белсенді қатысты.

Іс-шараның басты мақсаты – өскелең ұрпақтың бойында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру және ең маңызды адамгершілік құндылықтарды: адалдық, әділеттілік, әдептілікке баулу.
Онлайн-дәріс 12 ғасырдағы Тұран даласының ұлы ойшылы Қожа Ахмет Ясауидің әділеттілік принципін түсіндіруге арналды.

Ясауидің түркі әлемін дамытудағы рөлі сөзсіз, содан кейін оның мұрасы түркі мемлекеттері арасындағы достық қатынастардың қалыптасуында орасан зор рөл атқарды.

Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Елбасы Н.Ә. Назарбаев, бұған дейін Қожа Ахмет Ясауидің рухани мұрасы екенін атап өтті. Ясауи бүкіл Орталық Азиядағы, атап айтқанда Қазақстандағы және бүкіл түркі мемлекеттеріндегі рухани білім жүйесін анықтады.

Видеолекцияларда студенттер ұлы ойшылдың «Даналық кітабында» – Диуани-Хикметте жиналған, адалдық сияқты адами құндылықтарға және әділеттілік, адалдық пен қарапайымдылық, мейірімділікке шақырған нақыл сөздерімен таныса алды.

Ақпарат министрлігі қолдау көрсеткен бейнедәрістер және Қазақстан Республикасының әлеуметтік дамуы республикалық және аймақтық телеарналардың эфирінде, сондай-ақ Агенттіктің Youtube каналында, облыстық сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл департаменттері мен «Aqmola-Adaldyq alańy» жобалық кеңсесінің әлеуметтік желілерінде орналастырылған.

Сонымен қатар, іс-шара шеңберінде біздің университет студенттерінің парасаттылық мектебінің деканы және ЖОО комплаенс-офицерімен кездесуі өткізілді, олар жалпы республикалық парасаттылық сағатына қатысушыларды Қарағанды индустриялық университеті білім алушыларының академиялық адалдық Кодексімен таныстырды, оның мақсаты білім беру процесіне қатысушылардың барлығында академиялық адалдықты сақтау қажеттілігін түсінуді қалыптастыру болып табылады.

Естеріңізге сала кетейік, білім беру үдерісінде студенттердің академиялық адалдығының негізгі қағидаттары-олардың жеке адалдығы мен оқуға деген жауапкершілігін дамытатындар: адалдық, ашықтық және теңдік. Өйткені білім беру бағдарламаларының, Ғылыми зерттеулердің, шығармашылық және қолданбалы жобалардың жоғары сапасына біздің университетіміздің академиялық қоғамдастығының барлық мүшелері бөлісетін Академиялық адалдық мәдениеті жағдайында ғана қол жеткізуге болады.

Бейне оқулық сілтемесі: https://www.youtube.com/watch?v=-eWb35nQcrU&list=PLvN9UMfEpeulpwT1xaHAoDnV-WA18i0qg&index=4.

01.09.2020, 17:03:54, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар