2020 жылы ҚМИУ – ҚАЗАҚСТАННЫҢ ЕҢ ҮЗДІК УНИВЕРСИТЕТТЕРІНІҢ ҰЛТТЫҚ РЕЙТИНГІСІНДЕ ТОҒЫЗЫНШЫ ОРЫНДЫ ИЕЛЕНДІ

[Дата публикации: 01.06.2020, 11:57:38, жариялауды: Әкімшілік]

Білім беру сапасын қамтамасыздандыру тәуелсіз агенттігі – Рейтинг (IQAA-Ranking) 2008 жылдан бастап, он екінші жыл қатарынан жарияланған және жоғары оқу орындары рейтингінің халықаралық стандарттарына негізделген Қазақстанның 2020 жылға арналған ең үздік жоғары оқу орындары рейтингісінің нәтижелерін ұсынды.

Ұлттық рейтингтің нәтижелері бойынша Қарағанды мемлекеттік индустриялық университеті 9 орынды иеленді, сол арқылы еліміздің ең үздік техникалық жоғары оқу орындарының ондығына кірді.

Қазақстан Республикасындағы жоғары оқу орындарының Ұлттық рейтингісінің бірінші орында  Қ.Сәтбаев университеті бастайды.

Рейтингтер мен олардың танылуы біздің елімізде білім беру жүйесін дамыту және білім беру бағдарламаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру тұрғысынан, сонымен қатар жұмыспен қамтылудың өсуі, білім беру ұйымдары түлектерінің жұмыспен қамтылу деңгейі, бизнесті дамыту және жалпы ұлттық экономика тұрғысынан ерекше маңызға ие екені белгілі.

Университеттердің рейтингі жоғары оқу орнының бәсекелік артықшылықтарын анықтауға, оның беделін арттыруға және білім беру қызметтерінің ұлттық және халықаралық нарықтарындағы беделін көтеруге мүмкіндік береді.

Рейтинг дегеніміз – университеттердің танымалдылық деңгейі, мүдделі тараптардың сенімі және жаһандық білім беру кеңістігінің жаһандық дамуы жағдайында жүргізіліп жатқан білім беру бағдарламаларының тиімділігі.

Ұлттық рейтинг университеттерге қоғамды ақпараттандыруға, олардың білім беру бағдарламаларын алға жылжытуға, студенттерді көптеп тартуға, ең бастысы – білім беру қызметінің сапасын жақсартуға мүмкіндік береді. Университеттердің рейтингі білім беру жүйесінің маңызды құралына айналады және әрқашан республика жұртшылығы арасында үлкен қызығушылық тудырады.

Ұлттық университеттердің рейтингі үшін IQAA рейтингі агенттігі жасаған әдістеме жоғары білім саласындағы халықаралық сарапшылармен Шанхай мен Братиславада өткен Халықаралық академиялық ранжирлеу мен жетілдірудің (IREG) конференцияларында ғылыми негізделген және Еуропадағы жоғары білім ғылыми журналдарында жарияланды (Лондон) және Жоғары білім беру журналы (Шанхай) жоғары білім саласындағы белгілі сарапшы, профессор Э. Хазелкорнның «Жоғары білім берудің рейтингтері және трансформациясы» (Ирландия) кітабында және әйгілі американдық «Inside Higher Education» газетінің мақаласында қарастырылған.

IQAA Ranking – академиялық рейтингтер мен шеберліктің халықаралық обсерваториясының (IREG) негізін салушы жеті құрылтайшылардың бірі, оның ішінде АҚШ News & World Report, Әлемдік университеттердің академиялық рейтингісі (Шанхай) және т.б. сияқты әлемге әйгілі рейтинг агенттіктері бар. Қазіргі  уақытта ұйымға 24 елден 58 ұйым қатыстады.

Ұсынылған рейтинг көп өлшемді рейтинг болып табылады, өйткені оны Агенттіктің сайтынан табуға болатын он түрлі ішкі бағалауларға бөлуге болады. Академиялық статистика профессор-оқытушылар құрамының сапасын, студенттер құрамын және олардың оқу нәтижелерін, университеттердің ғылыми және инновациялық қызметтерін, халықаралық ынтымақтастық, сонымен қатар университет сайттарын бағалау. Әдістеме құрамына университеттің мәліметтері бойынша, сонымен қатар тәуелсіз ақпарат көздерінен алынған статистикалық ақпарат пен көрсеткіштер бойынша университет қызметін бағалау қарастырылған.

01.06.2020, 11:57:38, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар