ҚМИУ РЕКТОРЫНЫҢ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ СӨЙЛЕГЕН СӨЗІНЕ ҚАТЫСТЫ ПІКІРІ

[Дата публикации: 11.05.2020, 18:10:12, жариялауды: Әкімшілік]

Бүгін ел президенті Қасым-Жомарт Тоқаев Төтенше жағдай жөніндегі мемлекеттік комиссияның қорытынды отырысында сөз сөйледі. Үкімет пен жергілікті басқару органдарының үйлесімді жұмысының арқасында коронавирустың жаппай таралуын шоғырландыруға мүмкіндік туды. Елде енгізілген төтенше жағдай елде індеттің пайда болу қаупін азайтуға мүмкіндік берді. Карантин жағдайында дәрігерлер, полиция қызметкерлері, төтенше жағдайлар өызметінің қызметкерлері, еріктілер жанқиярлықпен жұмыс істеді. Ел тұрғындары қабылданған шаралардың маңыздылығын түсініп, күндіз-түні отбасыларын көрмей, біздің қауіпсіздігімізді қамтамасыз еткендердің барлығына қолдау көрсетті. Бұл барлық қазақстандықтардың бірлігі көрсетті.

Президент өз сөзінде қазақстандықтардың әл-ауқатын жақсартуға бағытталған бірқатар шараларды атады. Азаматтардың әлеуметтік әлсіз санаттарының өкілдеріне өте үлкен қолдау көрсетіледі: уақытша табысыз  қалған адамдарға 42 500 теңге төленеді, жұмыспен қамтудың Жол картасын жүзеге асыру үшін қаражат бөлінеді, Президент ұсынған «5-10-20» несиелеу бағдарламасы қазақстандықтарды әлеуметтік қолдаудың қуатты факторына айналады. Сонымен қатар, егін егу науқаны қарсаңында «ҚазАгро» қоры есебінен шаруалардың өзекті мәселелері шешілді.

Президент карантиннен кейінгі кезеңдегі білім беру жүйесіндегі өзгерістерге ерекше назар аударды: «Білім әлдеқайда икемді болуы керек, балалар мен студенттерді қашықтықтан оқытудың хаттамалары мен әдістері әзірленіп, елдегі барлық білім беру мекемелерін нақты цифрландыру аяқталуы керек», -деді. Көптеген білім беру мекемелері үшін карантин кезеңі сынақ кезеңіне айналды, қашықтықтан оқыту технологиясы режимінде сабақтар өткізу оқу процесін үзіліссіз жүргізуге мүмкіндік берді. Қасым-Жомарт Кемелұлы атап өткендей, болашақта бұл тәжірибені жалғастыру қажет.

Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің профессорлы-оқытушылық құрамы оқылатын пәндердің цифрлық мазмұнын әзірлеу бойынша алдын-ала көптеген жұмыстарды атқарды. Оқу жылының басында апаттық жағдайдағы оқу процесін тез ұйымдастыруға көмектесетін бейне дәрістер, электронды оқулықтар, оқу құралдары, кейстер, виртуалды зертханалық жұмыстар жазылды. Біздің университетіміздің оқытушылары мен студенттері карантин режиміне жанашырлық танытты. Сонымен қатар, еңбек демалысына жіберілген қызметкерлерді қолдау шаралары қабылданды: Ғылыми кеңестің шешімімен олар 42 500 теңге көлемінде қосымша төлемдер төледі.

«Вирустық кезеңнен кейінгі кезеңде жауапкершілікті өз мойнымызға ала отырып, белгілі бір бастаманы қолдау маңызды», – деді Президент өз сөзінде, сондықтан қазақстандықтар алдында карантиннен кейінгі режимді сақтау міндеті тұр.

Қазақстан үшін қиын кезеңде пандемиямен күресте халықтың бірлігі ғана өмір сүруге мүмкіндік берді. Тек біз бәрін бірге жеңе аламыз!

Бақыт Ахатұлы Жәутіков

Қарағанды  мемлекеттік