«АДАЛДЫҚТЫ МҰРА ЕТКЕН – ҰЛЫ АБАЙ» ТАҚЫРЫБЫНДАҒЫ «АДАЛДЫҚ САҒАТЫ»

[Дата публикации: 18.05.2020, 16:28:07, жариялауды: Әкімшілік]

2020 жылғы 18 мамырда Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Парасаттылық департаменті директорының орынбасары Ғанижан Асанұлы тоқсан сайын жүзеге асырылатын «Адалдық сағаты» іс-шарасы аясында әділеттілік, адалдық және сенім сияқты адами құндылықтарды насихаттау мақсатында республикалық бірыңғай «Адалдықты мұра еткен – Ұлы Абай» тақырыбында бейнебаянды жалпыға ортақ онлайн тәртімінде қарауды ұйымдастырды.

ҚМИУ 1 және 2 курс студенттері және «Саналы Ұрпақ» студенттік клубының мүшелері бейнедәріс көрсетіліміне қатысты.

Әр халықтың рухани және моральдық іргетасты ұғымы бар. Өркениетті мемлекеттердің барлығы көрнекті тарихи тұлғалармен мақтанады. Олардың арасында саясаткерлер, мемлекет және қоғам қайраткерлері, генералдар, жазушылар мен ақындар, суретшілер мен мәдениет өкілдері бар. Сондай-ақ, қазақ халқы өздерінің көрнекті өкілдерінің есімдерінің бүкіл әлемге сенімді түрде атай алады. Солардың ішінде Абай Құнанбайұлының есімі  ерекше орын алады. Қазақ халқының санасында оның шығармашылық мұралары мен еңбектері даналыққа, әділеттілік пен адалдыққа үйретеді. Ақынның мәдени мұрасын сақтау – баршаның міндеті!

Адалдық сағатында Қазақстан Республикасының көрнекті көшбасшылары мен мемлекет басшыларының ұлағатты сөздері айтылды.

Біз Тұңғыш Президент, Ұлт Көшбасшысы Н.Ә.Назарбаевтың: «Шынайы гуманизм,« жүрегі мен жаны сезімтал »адамның қамы мен қажеттілігіне мұқият қарау», өмірді бейнелеудегі қатал шындық, әлемге ашық көзқарас – ұлы ұстазымыздың талантының барлық қырлары осында болуы керек. біздің бүгінгі үлкен де, кішігірім барлық іс-әрекеттеріміздің адамгергіліктің мәні мен мазмұнын анықтау ».

Қазақстан Республикасының Президенті Қ-Ж. Тоқаев өзінің «Абай және ХХІ ғасырдағы Қазақстан» мақаласында ақынның мұрасын елімізді модернизациялаудағы маңыздылығын атап өтті: «Абайды білу – өзіңді білу. Өзін-өзі тану, үнемі өсу, ғылымды зерттеу, білім – бұл даналық. Абай Құнанбаевтың сөздері ұрпақтың жол сілтеушісі болуы керек. Абайдың ұлы мұрасы қазақ ұлтының жаңа сапасының қалыптасуына қызмет етеді », – деді ол.

Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы Алик Шпекбаев ұлы ақын туралы мынаны айтты: «Ұлы Абай« ХІХ ғасырда «Толық адам» – «Толық Адам»  тән негізгі ұстанымдарды қысқаша сипаттады. Ол ізгілікке, сөзі мен ісіне адал болуға және білімге құштарлыққа баса назар аударды ». Сонымен, Абай Құнанбаевтың парасаттылық идеологиясын насихаттаудағы ерекше рөлін атап өтті.

Айта кету керек, Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі қоғамда парасаттылықты қолдауға бағытталған жұмыстарды тұрақты жүргізіп келеді.

Бейне дәріс соңында Ғанижан Асанұлы: «Абай Құнанбайұлының ұлы еңбектерін, адалдық пен адамгершілік туралы кеңінен насихаттау саналы ұрпақты тәрбиелеудің жарқын үлгісі болып табылады. Қай жерде болсаңыз да, үйде, мектепте немесе көшедегі достарыңызбен маңызды емес … Өзіңізге және өз ісіңізге адал, әділ болыңыз! », – деді.

Просмотров: 1  097
18.05.2020, 16:28:07, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар