БІЛІМДІК НЕСИЕ

[Дата публикации: 01.04.2020, 16:12:46, жариялауды: Әкімшілік]

Білімдік несие алуға Қаржы орталығы кепілдік береді

Қазақстанның колледждері мен жоғары оқу орындарында білімге қол жетімділікті кеңейту мақсатында талапкерлер мен студенттерге кепілсіз несиелер беріледі, негізгі қарызды 10 жылға дейін төлеу мерзімі ұзартылған. Кепілсіз несиені қамтамасыздандыру тетігі ретінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жанындағы Қаржы орталығының кепілдігі әрекет етеді.

Артықшылықтары:

• жеңілдікті кезең (жеңілдікті кезең): негізгі соманы өтеу оқу мерзімі аяқталғаннан кейін және оқу аяқталғаннан кейін 6 айдан соң жүзеге асырылады;
  • несиенің жоғары мерзімі: айыппұлсыз мерзімінен бұрын өтеу мүмкіндігі бар 10 жылға дейін;
  • бүкіл Қазақстан бойынша несие қолжетімді;
  • несие сомасына шектеулердің болмауы (оқыту құнынан аспайды);
  • оқу орнын таңдауда шектеулердің болмауы;

БАНК-ҚАТЫСУШЫЛАР:

• Нұрбанк;
  • Tengri Bank;
  • Fortebank.

Жобалау қадамдары:

Студенттік несие алу келесідей:

1) өтініш беруші/студент кеңес алу үшін банкке (Nurbank, Tengribank немесе Fortebank) немесе Қаржы орталығына жүгінеді, қажетті құжаттарды жинайды және оларды өз аймағындағы немесе оқу орнындағы банкке ұсынады;

2) банк пен Қаржы орталығы оң шешім қабылдағаннан кейін банкпен несиелік келісім жасалып, несие сомасы оқу орнының шотына аударылады;

Студенттік несие алу үшін сізге негізгі жұмыс орнында алған табысы бар соңғы екі айдағы зейнетақы жарналары бар бір немесе екі қарызгер қажет.

ҚОСЫМША АҚПАРАТ:

Нұр-Сұлтан қ., Мәңгілік Ел даңғылы, 18

www.fincenter.kz www.kredit.fincenter.kz

«AQYL» білім беру депозиттері

(Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген)

2013 ж. «Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы»

Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі (МББЖЖ) Қазақстан Республикасының әрбір азаматына AQYL білім беру депозитін өз атынан немесе баланың атына Қазақстанның және шетелдегі колледждер мен университеттерде оқу ақысын төлеуге мүмкіндік береді. Бұл жүйенің операторы – «Қаржы орталығы» АҚ.

Салымды МББЖЖ қатысушы банк төлейді – жылдық 10%, ал мемлекет жыл сайын 5% бастап бонус алады:

5 немесе 7% мемлекеттік бонус

Банк сыйақысы 10%

Депозиттік кіріс 17% дейін

БІЛІМ ШОТТАРЫН ДЕПОЗИТТЕУДІҢ НЕГІЗГІ МӘЛІМДЕРІ

• Бонусты есептеу мерзімі жыл сайын 20 жылға есептеледі (МББЖЖ әрекет ету кезеңінде шамамен 2,6 млрд. теңге төленді, 2020 жылдың ақпан айында 1068 млн. теңге төленеді);
  • ең төменгі төлем – 3 АЕК (2020 жылы 7953 теңге) (бұдан әрі уақыт пен соманы шектеусіз толтыру);
  • Қазақстанда және шетелде, университеттер мен колледждерде шектеусіз білім алу;
  • Жинақталған қаражат жеткіліксіз болған жағдайда білім алу үшін несие алуға болады.

ДЕПОЗИТТЕРДІҢ ҚАУІПСІЗДІГІ:

• мемлекет сыйлықақысы, кіріс түрі ретінде салық салуға жатпайды;
  • білім беру депозиттері мемлекет тарапынан 10 миллион теңгеге дейін сақтандырылған;
  • Үшінші тараптар тарапынан қандай-да бір ауыртпалықтар мен айыппұлдар салу мүмкіндігінің жоқтығы заңмен бекітілген;
  • Жылына бір рет салымды бір банктен екіншісіне аударуға болады;
  • Білім беру депозитін ашу шарттары «Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен бекітілген (2013 ж.).

БАНКТЕР-ҚАТЫСУШЫЛАР:

• Халық банкі;
  • Нұрбанк;
  • Жусан банкі;
  • Банк ВТБ.

ДЕПОЗИТТІ АШУҒА арналған Қадамдар:

1. ҚАДАМ – сіздің қалаңыздағы жобаға қатысатын банктердің біріне хабарласыңыз;
  2. ҚАДАМ – кем дегенде 3 АЕК бастапқы жарна салыңыз;
  3. ҚАДАМ – Қаржылық мүмкіндіктер банктің кассасы, мобильді қосымшалар, Қазпошта веб-сайты арқылы қолжетімді болғандықтан, толықтыру мүмкін.

ҚОСЫМША АҚПАРАТ:

Нұр-Сұлтан, Мәңгілік Ел даңғылы, 18