«ҚАЗАҚСТАННЫҢ БІРІНШІ ҚҰРЫШЫ ҚАЛАЙ ПАЙДА БОЛДЫ», ҚАЗАҚСТАННЫҢ БІРІНШІ ҚҰРЫШЫНЫҢ 75 ЖЫЛДЫҒЫНА АРНАЛАДЫ

[Дата публикации: 05.12.2019, 15:42:08, жариялауды: Әкімшілік]

2019 жылдың 5 желтоқсанында Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінде тұңғыш Қазақстандық құрыштың  75жылдығына, оның пайда болуы мен дамуына арналған дөңгелек үстел өтті. Іс-шараны «Металлургия және машинажасау» кафедрасының меңгерушісі Асылбек Хабадұлұлы Нұрымғалиевтің жетекшілігімен ұйымдастырылды.

Дөңгелек үстелдің құрметті қонақтары Манат Абдрахманұлы Жәнібеков – № 2 мартен пешінің болатшысы, Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты, алғашқы Социалистік Еңбек Ері Еменан Байгазиевтің  шәкірті, Әбу Садуақасұлы Әменов – металлург-инженер, КЦК басшысының орынбасары, Геннадий Егорович Филиппов – өндірістің бас  инженері (СТЦ), үздіксіз құю машинасының жобасын жасауға белсенді қатысушы Өтеген Ғабдуллаевич  Ғабдуллин -;№2 мартен пешінің  цех бастығы, Қазақстандағы ең ірі металлургия кәсіпорны «Арселор Миттал Теміртау» АҚ ішкі аудит бөлімінің бастығы.

Дөңгелек үстелді еңбек сіңірген металлург Өтеген Ғабдуллаұлы Ғабдуллин ашып, іс-шараның барлық қатысушыларына биылғы жылы алғашқы Қазақстандық болаттың өндірілгеніне тура 75 жыл толатынын еске салады – бұл еліміздің металлургия саласының шежіресінде ерекше орын алатын шын мәніндегі маңызды тарихи оқиға. Бұл 1945 жылғы Ұлы Жеңіс қарсаңында – 1944 жылы 31 желтоқсанда болды. 1944 жылы 30 желтоқсанда мартен пеші іске қосылды. Тоғыз сағат ішінде жұмысшылар қолмен 30 тонна металл шихтасын тиеді! 1944 жылы 31 желтоқсанда Қазақ металлургия зауытының алғашқы пешінен алғашқы болат ағызылды! Бұл Қазақ металлургия зауытының туған күні және қара металлургия тарихының бастауы болды.

Іс-шара барысында мерейтойлық балқытуға қатысқан ардагерлердің әрқайсысы болат балқыту, біздің университет пен металлургия зауытына қатысты жеке естеліктерімен бөлісті.

Қонақтар презентациялық материалдар, танымал болатшылардың, еңбек сіңірген металлургтердің суреттері, басты жарқын оқиғалар және Қазақстанның Магниткасының алғашқы болатына арналған бейнефильм көрсетілді.

Зауыт ардагері Өтеген Ғабдуллин Елеман Байғазиевпен жұмыс жасауға мүмкіндігіне ие болды. Мартен  пешінің бұрынғы басшысы бұл адамды ерекше мақтанышпен еске алады. «… Елеман Байгазиев жылдамдығы жоғары болат балқыту мектебінің тәлімгері,« Достық балқыту»қозғалысының бастамашысы, көптеген халықаралық жарыстарға қатысып, Теміртау қаласы мен республиканың даңқын әлемге танытқан. Өзінің ерен еңбегі үшін 1958 жылы Елеман Байгазиев алғашқы Социалистік Еңбек Ері, 1959 жылы – КСРО құрметті металлургі, ал 1965 жылы – Қазақ КСР еңбек сіңірген металлургі атақтарын алды, Ленин орденімен және көптеген медальдармен марапатталған … »

Дөңгелек үстелге еңбек ардагерлері, Қарағанды мемлекеттік индустриалды университетінің құрметті профессорлары Төлеутай Смақұлы Байғабатов, Юрий Иванович Шишкин, Өтепберген Артықбайұлы Артықбаев, Динислям Кариевич Мусин, Сағадат Амангелдіұлы Смаилов және «Металлургия» мамандығында оқитын  магистранттар және студенттер  қатысты.

Біздің факультеттің ұжымымен жоғары білікті металлургиялық кадрлардың, мамандардың бірнешер ұрпағы тәрбиеленген.

Іс-шараны қорытындылай келе, қазіргі Қазақстан Магниткасы – бұл Қазақстан Республикасының алып өндірісі, болат өндірісі бойынша әлемде бірінші орынға ие, сипаттамасы бойынша әлемдегі ең жақсы металдан жасалған өндірістік база болып табылатындығын атап өтілді. Теміртау қаласындағы металлургия зауыты 75 жылдан кейін де Қазақстандағы ең ірі тау-кен металлургия кәсіпорындарының бірі болып қала бермеді, сонымен қатар әлемдік аренадағы «Арселор Миттал Теміртау» АҚ ең үздік кәсіпорындарының бірі болып табылады.

Іс-шара соңында металлургия саласының ардагерлері  Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің басшылығына, болашақ металлургтердің жас ұрпақтарына өздерінің баға жетпес тәжірибелерін бөлісуге керемет мүмкіндік бергені үшін шын жүректен алғыс айтты.

ҚМИУ  баспасөз қызметі.

Просмотров: 1  035