ҚМИУ-де латын графикасына арналған облыстық диктант өтті

[Дата публикации: 18.09.2019, 09:26:12, жариялауды: Баспасөз-орталығы]

17 қыркүйек күні Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінде латын графикасына арналған облыстық ашық диктант өтті. Диктантты өткізудің мақсаты-елдегі бейбітшілік пен келісімді нығайтудағы мемлекеттік тілдің рөлін арттыру, Қазақстандық патриотизмді, толеранттылықты тәрбиелеу.

Облыстық диктантқа ҚМИУ-дің барлық курстарынан студенттер мен оқытушылары қатысты, сонымен қатар латынада өз білімдерін тексеру үшін Теміртау қаласы әкімінің орынбасары Құттыбай Мирас Жанатбекұлы шешім қабылдады.

Диктант алдында түсіндіруші бейнеролик арқылы қатысушылар сөйлесуге, жазуға және оқуға қатысты кейбір аспектілерді еске алды. “Қазақ, орыс және шет тілдері” кафедрасының аға оқытушысы Капашева Жания Құдайбергеновна сөз сөйледі. Диктантты өткізу ұзақтығы 30 минутты құрады. Диктантты өткізу шарттары бойынша, бірінші оқу кезінде мәтінді мұқият тыңдау қажет болды, екіншісінде-оны жазу керек болды,үшіншісінде-орындалған жұмыстың орфографиялық дұрыстығын тексеру қажет болды.

Диктант соңында екі шағын конкурс өткізілді. Бірінші конкурста екі тілек білдіруші латын қарпінде жазылған мәтінді беріп, олардың міндеті қысқа уақыт ішінде оқуға қатесіз әрі мәнерлі болды. Екінші конкурста есту және емлені тексеру болды. Екі студент диктофонға ұсыныс жазып, тиісінше, латын графикасын пайдалану керек болды.

Диктант қатысушыларының өздері атап өткендей, диктант жазуда белгілі бір қиындықтар болды,бірақ мұндай іс-шараларды жүйелі түрде өткізу латын графикасын тез меңгеруге мүмкіндік береді.

18.09.2019, 09:26:12, Баспасөз-орталығы Тараулар: Жаңалықтар