ҚМИУ-да Қарағанды облысының әкімі Ерлан Қошановтың төрағалығымен ғылым, инновация және жаңа технологиялар бойынша кеңес отырысы өтті

[Дата публикации: 28.06.2019, 17:50:36, жариялауды: Баспасөз-орталығы]

28 маусымда Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінде Қарағанды облысының әкімі Ерлан Қошановтың төрағалығымен ғылым, инновация және жаңа технологиялар жөніндегі кеңес отырысы болып өтті. Отырысқа кеңес мүшелері, мемлекеттік органдардың, даму институттарының, жоғары оқу орындарының, ҒЗИ, колледждер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың басшылары қатысты.

Ғылым, инновация және жаңа технологиялар жөніндегі кеңес 1,5 жыл бойы жұмыс істейді. Осы кезеңде көптеген жұмыстар атқарылды, ғылым мен өнеркәсіп арасындағы байланыс қалпына келтірілді.

Отырыста заманауи нарық жағдайына дайын болуы тиіс білікті мамандарға деген сұраныстың артуы туралы мәселелер талқыланды. “Индустрия 4.0″бағдарламасы шеңберінде өзекті мамандықтар тізімін қалыптастыру және білікті мамандарды оқыту үшін өңірдегі колледждер мен кәсіпорындардың бірлескен жұмысы жоспарлануда. Облыс әкімі Ерлан Қошанов:

“Қазіргі жағдайда дайындық бәсекеге қабілетті кәсіби кадрларды құруға бағытталуы тиіс.»

Аймақ басшысы Ерлан Қошановтың пікірінше, Қарағанды облысының білім басқармасы колледждермен өте маңызды жұмыс жүргізіп, жоғары оқу орындарына да еңбектенуді ұсынды.

Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің ректоры Жаутиков Бахыт Ахатұлы біздің жоо бойынша жағдай туралы баяндама жасап, бүгінгі таңда ел экономикасында ат – құзыреттілігі бар мамандардың тапшылығы байқалып отырғанын атап өтті.

Жаңа формацияны дайындау үшін оқу және ғылыми процестерді біріктіру құзыреттілік орталықтары мен бизнес-инкубатордың ашылуын береді. Университет базасында студенттердің сандық дағдыларын арттыру үшін: облыстағы жалғыз “CISCO” Желілік Академиясының аймақтық орталығы; СОТСБИ ақпараттық-коммуникациялық орталығы (байланыс желілері, ашық жүйелердің өзара іс-қимыл моделі, ақпараттық қауіпсіздік, инфокоммуникациялық хаттамаларды зерделеу үшін СТСБИ-ngn аппараттық – бағдарламалық кешені); зертхана-3D инжиниринг, олардың базасында құзыреттілік орталықтары құрылған, соның ішінде АҚШ сертификаттарын бере отырып, бар. Сондай-ақ жыл бойы түлектердің жұмыс берушілермен кездесуі ұйымдастырылып, өткізіледі, өңір кәсіпорындарында тәжірибе өткізіледі, мысалы, “АрселорМИттал Теміртау” АҚ, “Промтранс” ЖШС, “BI-Group” компаниясы (Астана), “Корпорация Казэнергомаш” ЖШС және т.б.

Кеңес отырысында сондай-ақ Қарағанды облысы әкімінің орынбасары А. А. Айдаров, “Қазақмыс” корпорациясының ақпараттық технологиялар жөніндегі директоры А. Ю. Гревцев, “Жәйрем КБК” ақ өндірісті автоматтандыру басқармасының бастығы А. Т. Аужанов, Басқарма төрағасының орынбасары З. Ф. Ибрагимов, Қарағанды облысының білім басқармасының басшысы Е. Н. Иманғалиев, Назарбаев Университетінің вице-президенті Е. Ш. Құсайын, ҚарМТУ ректоры М. К. Ибатов және Қарағанды мемлекеттік техникалық университетінің ректоры м. Қ. Бөкетов Едрисов А. Т.

Отырыс қорытындысы бойынша облыс әкімі Ерлан Қошанов білім басқармасына, жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасына, өнеркәсіп басқармасына және жоғары оқу орындарына тапсырма берді:

• цифрландырудың нақты мамандықтары бойынша кадрларға қажеттілікті қалыптастыру;
  • сандық технологияларды енгізуді ескере отырып, білім беру бағдарламаларын қайта қарау мүмкіндігін қарастыру;
  • кадрларды даярлау бойынша одан әрі бірлескен жұмысты құру.

28.06.2019, 17:50:36, Баспасөз-орталығы Тараулар: Жаңалықтар