ҚМИУ-де белгілі қоғам қайраткер Жұмағали Арыстанмен кездесу өтті

[Дата публикации: 05.02.2019, 17:43:12, жариялауды: Әкімшілік]

Кездесу Жұмағали Арыстанның Қарағанды мемлекеттік индустриалды университетімен ынтымақтастығында, отбасының ұлттық және рухани құндылықтарын, қазақ халқының мәдениетін жандандыруға, отбасылық мәдениет пен дәстүрді жас ұрпаққа сақтауға және таратуға бағытталған Жұмағали Арыстанның «ҚазанНАН» авторы, жобасын жүзеге асыру аясында өткізілді.

«ҚазанНАН» жобасын іске асыру 2017 жылдан, Қостанайдағы мемлекеттік мереке Наурыз мейрам қатысуымен бастау алады. Ұлттық тағам Наурыз-көжемен толтырылған қазан, тұрғындар мен қалалық әкімшіліктің ерекше назарын аударған. Ата-бабаларымыздың дәстүрін жандандыру идеясы дәстүрлі қазақ тағамдар арқылы Қазақстанда өндірілетін дала мен табиғи өнімдердің энергиясымен толған сәтті жүзеге асырылды.

Бұл жоба қазір ҚМИУ-де белсенді түрде жүзеге асырылуда. Жобаны іске асыру арқылы «Қазан – түрік сәйкестігін біріктіретін элемент ретінде. Өткен, қазіргі және болашақтағы» Теміртау қаласындағы ҚМИУ-нің студенттері мен жастардың арасында қазақстандық мәдениет пен халық дәстүрлерін танымал ету бойынша үлкен ағартушылық жұмыс жүргізілуде, ол Елбасының бағдармалық мақаласының аясында Н.Ә. Назарбаев «Ұлы даланың жеті қыры» және «Рухани жаңғыру» бағдарламасы.

Бұдан бұрын Қостанай облысында табылған ежелгі қазанның химиялық құрамын зерделеу бойынша университет зертханасында зерттеу жүргізілді. «Электрондық микроскопия инженерлік бейіндегі зертханасында және нано-технологиялар» ҚМИУ-де жүргізілген «Olympus DPO-2000» портативті экспресс-анализаторындағы химиялық құрамның рентгендік флуоресценттік талдауы нятижесінде қазанда 7 химиялық элемент бар. Зерттеу нәтижесі қазанның құрамындағы химиялық элементтер, заманауи стандартарымен дайындалған ыдыс-аяқтарымен сәйкес келетіндігін көрсетті. Зерттеу нятижелері сертификатталған.

Кездесу барысында болашақ ынтымақтастықтың форматы талқыланды, қазан түріндегі сувенирлерді шығару жоспарланған, бірлескен ғылыми-зерттеу жұмыстар жүргізу, Н.Ә. Назарбаев «Ұлы даладағы жеті қыры» мақаласында айтқан ежелгі металлургияны зерделеуге ерекше назар аударылды.

ҚМИУ-де «ҚазанНАН» жобасын іске асыру бойынша келесі бағыттар жоспарланған:

• Қоғамдық және мәдени іс-шараларды өткізу, қазан негізгі көрсеткіш болып табылатын, тамақ дайындау, мәдени мұра тақырыбында адамдардың қызықты кездесулерін ұйымдастыру, дәстүрлерді жаңғырту, жас ұрпақты дәстүрлермен таныстыру.
  • Халықтың әлеуметтік тұрғыдан аз қамтылған сегменттерін қолдау мақсатында қайырымдылық акцияларын өткізу.
  • «Қазандағы аңыздар» этникалық стильде мәдени-танымдық театрлық қойылымдарды өткізу.
  • Қазақ халқының ұлттық тағамдары, салт-дәстурлері тақырыбы бойынша баспа материалдарын шығару.

05.02.2019, 17:43:12, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар