Бакалаврдан PhD докторға дейін

[Дата публикации: 01.03.2018, 10:03:38, жариялауды: Баспасөз-орталығы]

ҚМИУ «Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы» мамандығы бойынша магистратура түлегі Галина Арбуз үш жыл бұрын Әл-Фараби ат. Қазақ ұлттық университетіне  (Алматы қ.) PhD- докторантураға жіберілді. Жақында ол «Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы» мамандығы бойынша диссертация қорғады.

Галина Арбуз 2012 ж. Е.А.Бөкетов ат. ҚарМУ «Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы» мамандығы бойынша бакалавр дәрежесін иелене «Химия» факультетін бітірді, содан кейін Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетіне магистратураға түсті. 2014 жылы «Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы» мамандығы бойынша магистр дәрежесін алды.

2014 ж. қыркүйегінен 2017 ж. қыркүйегіне дейін Арбуз Г.С. Әл-Фараби ат. Қазақ ұлттық университетінің (Алматы қ.) «Бейорганикалық заттардың химиялық технологиясы» мамандығы бойынша «Химия және химиялық технология» факультетінің PhD-докторантурасында оқыды. Докторлық диссертация жаңа тасымалдағыштар мен поливалентті металдарға негізделген синергетикалық әсерде түрлендірілген электродтар әзірлеуге арналған.

Галина Арбуздың зерттеулері болашақта жаңа неғұрлым тиімді композициялық материалдар алуға, оларды электрохимиялық сенсорларды өндірудің органикалық пен органикалық емес сипаттағы қосылыстары ретінде электрокаталикалық процестерді синтездеу үшін қолдануға бағытталған. Соңғы бағыт әлемдік ғылыми ортада әсіресе өзекті болып табылады, өйткені поливалентті металдар және олардың оксидтері бар наноматериалдар негізінде тиімді сенсорлық жүйе синтезі, өсімдік шикізатының сорбциялық материалдарына оларды тұрақтандыру арқылы үлкен экономикалық перспективалар ашады. Осындай сорбциялық материалдардың көздері өсімдік қалдықтары болып табылады, қалдықсыз технологияларды құру үрдісін ескере кешенді пайдаланылудың маңызы зор.

Осы жұмыста электродтық композитті материалдарды шикізат ретінде алу үшін және оның одан әрі модификациясы ретінде, жақсы сорбциялық қасиеттері бар Қазақстанның қалпына келтірілетін өсімдік шикізаты мен құны төмен, тиімді болып табылатын күріш қауызы таңдап алынды.

Диссертацияның ғылыми кеңесшілері х.ғ.д., проф. Дүйсек Қайсағалиұлы Қамысбаев (Әл-Фараби ат. ҚазҰУ) және проф. Фриц Шольц (Грайфсвальд университеті, Германия) сөз сөйледі.

Оқу барысында Галина Арбуз Германияның ең көне университеттерінің бірі – Грайфсвальд Университетінде бірлескен ғылыми зерттеулер бағдарламасын орындаумен екі шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтті. Қорғау сәтіне дейін физика-химиялық зерттеу және талдау әдістері Орталығында жұмыс істеді, онда мемлекеттік гранттық қаржыландыру шеңберінде түрлі ҒЗЖ қатысты.