«Ұлт ұлысқа ортақ үй – Қазақстан»

[Дата публикации: 02.03.2018, 10:56:09, жариялауды: Баспасөз-орталығы]

ҚМИУ оқытушылары мен студенттері, сондай-ақ бірнеше теміртаулық этномәдени бірлестіктердің өкілдері қуғын-сүргіннің ауыр жылдарында әртүрлі халықтарға қолдау көрсеткені үшін Қазақстан мен қазақ халқына алғыстарын білдірді.

2016 жылғы 14 қаңтарда ҚР Президенті Нұрсұлтан Назарбаев өз жарлығымен елімізде жаңа мейрам – Алғыс айту күнін бекітті, ол бұдан былай Қазақстан халқы Ассамблеясының құрылған күні 1 наурызда атап өтіледі. Алғыс айту күнін тойлау Мемлекет басшысымен Ассамблеяның құрылғанына 20 жыл толуына арналған оның мерейтойлық сессиясында ұсынылды. Алғыс айту күні – 130-дан астам ұлттар мен ұлыстар өмір сүретін елде бейбіт өмірге қажетті түсіністік пен келісім, достық мерекесі.

Өткен ғасырдың 30-шы жылдарында ұжымдастыру кезінде Қазақстанға 250 мыңға жуық жеке шаруа жер аударылған. Сталиндік режимде әр жылдарда бүтіндей бір халықтар жер аударылды: 800 мың немістер, 102 мың поляктар, 550 мың солтүстік Кавказдағы халық өкілдері және 100 мыңға жуық Қиыр Шығыстағы корей отбасылары.

Алғыс айту күні жалпы тарих, қазақтардың және барлық этникалық топтардың бір-біріне, қазақтарға қолдау көрсету арқылы бірлесе бастан кешкен қиындықтары туралы естелік негізінде, көпұлтты Қазақстанның бірлігін сақтау мен дамытуды бейнелейді. ҚМИУ-де өткен дөңгелек үстелдің басты идеясы – Қазақстанға жер аударылған  адамдардың тағдырын көрсету. Теміртау қ. әкімінің орынбасары Дәурен Есімхановтың құттықтау сөзі мен «ҚТ және ӘГП» кафедра меңгерушісі Оксана Гуменчуктың сөзінен кейін,  Қазақстанға көп жыл бұрын қоныстанған отбасы ҚМИУ студенттері Татьяна Силаева, Савелий Элефтериади, Ламара Султаева, Земфира Атакулова және Леонид Ким сөз сөйледі. Олар өз отбасыларының тарихын негізге ала отырып,  Қазақстанға әр түрлі халықтарды дүрбелеу туралы эмоцияларын жасырмастан, кейде тіпті көздеріне жас ала айтты.

– Алғыс айту күні– бұл, ең алдымен, Президенттің бейбітшілік пен келісім саясатының салтанат құрған күні, соның арқасында Қазақстанда бейбітшілік пен ынтымақ, біздің еліміздің халқымызға деген өзара сенім мен құрмет орнады, барлық қиын кезеңдерде бір-біріне арқа сүйе өмір сүрді», – дейді іс-шараның модераторы, «Қазақстан халқы Ассамблеясы» кафедрасының меңгерушісі, философия ғылымдарының кандидаты, профессор Татьяна Семенова. – Қысқа мерзім ішінде біздің Президентіміздің басшылығымен ортақ күш-жігерімізбен біз тәуелсіз, гүлденген Қазақстанды құрдық. Бұл – қуғын-сүргін мен дүрбелең жылдары біздің халқымыз жасаған сияқты, бір-біріне көмектесу, ашық жүрекпен бөлісуге дайын болу және рухани қайырымдылық дәстүрлері күні.

Іс-шараның соңында ҚМИУ фойесінде арнайы орнатылған ақ баннерге әр қатысушы алғыс сөздері мен туған Қазақстанына деген тілектерін жазды. Ал, содан кейін барлық қонақтар далаға шығып, көгілдір ашық аспанға сол түсті – бір шаңырақ астында тұратын халықтардың бейбітшілік пен өзара түсіністігінің символы әуе шарларын ұшырды.