ҚМИУ СТУДЕНТТЕРІ DUAL STUDY КӨШПЕЛІ-ЭКСКУРСИЯ ДӘРІСІНЕ ҚАТЫСТЫ

[Дата публикации: 04.11.2019, 14:39:06, жариялауды: Әкімшілік]

2019 жылы 2 қарашада «Рухани Жаңғыру» бағдарламасы аясында Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінің «Құрылыс» кафедрасының жас оқытушылары Ирина Анатольевна Мун, Балжан Ораловна Калданова және Айгерим Нурсуланова Касенова,  Қазақстандағы АҚШ елшілігімен бірлесе отырып, «Құрылыс» мамандығында оқитын студенттер үшін Нұр-Сұлтан қаласында dual study (дуальды оқыту) көшпелі экскурсия дәрісті ұйымдастырды.

Бұл сапар АҚШ түлектері арасында тағайындалған грант шеңберінде және келесі мақсаттар бойынша жүзеге асырылды:

1) Оқытудың «site lecture» бөлігін енгізу тәжірибесі» тақырыбындағы дәріске қатысу.

2) «АЛЖЕР және арЛаг», «Қазақстан тарихындағы әйелдердің рөлі» және «Рухани Жаңғыру» бағдарламасы аясында тарихты саналы қабылдау» тақырыптарындағы пікірталасқа қатысу.

Алғашқы сапар  ағаштан жасалған Сәкен Сейфуллин мұражайы орналасқан ғимараттан басталды. Бұл құрылымға қатысты студенттер ерекше қызығушылық танытты, өйткені «Құрылыс» кафедрасының оқу бағдарламасының  модульдердің бірі «Ағаш конструкциялар» деп аталады.

С.Сейфуллиннің қысқа өмірі сөзсіз Қазақстан тарихының кезеңдерімен сабақтасып жатыр, сол кезеңді сезіну ерекше жағдай. ҚМИУ оқытушысы Айгерім Касенова сәулеттік стиль, дизайн ерекшеліктері, құрылыстың құны және осы ғимаратқа қалай күтім жасау туралы 30 минуттық дәріс оқыды.

Бұдан кейін студенттерге инженерлік желілер, құрылыс жобасының экологиялық қауіпсіздігі және ғимараттарды күтіп ұстаудың шығындық көрсеткіштері туралы сұрақтар қойылды, олар өздерінің пікірлерін ортаға салды.

Мұражайда еуропалық стильдің сәнді көрінісі болып табылатын С.Сейфуллиннің жеке киімдері қойылған, бұл студенттердің үлкен қызығушылығын тудырды.

Қысқа үзілістен кейін саяхатшылар автобусы Малиновка мекен жайына бағыт алды. Осы жерде Отанын сатқандардың әйелдеріне арналған жалғыз лагерь: «АЛЖИР» – Ақмола лагері орналасқан. Мұражайдың кіреберісінде лагерде өткізген қайғылы күндерді еске түсіру үшін қара тастан жасалған «Қайғы» арқасы салынған. Ғимарат екі қабатты, бірінші қабаттың ортасында «қара раушан» мүсіні орналасқан.

Бірінші қабат – лагерь құрылысына қатысты тарихи оқиғалар туралы қысқаша жалпы кіріспе көріністер орналастырылған. Екінші қабат көрерменге тұтқындағылардың өмірі туралы баяндайды, олардың ішінде көптеген әйелдер өз уақытында және одан кейінгі жылдары елі үшін адал еңбек еткен. Әдемі, ақылды, білімді, әйелдер қатары бізге әйнектің арғыжағынан  қарайды, ал лагерьдегі осы әйелдердің өмірі туралы қорқынышты шындықты гидтің аузынан естисіз.

Сапар жоспарында кинотеатрдың қараңғысында эмоцияларды жеңілдетуге болатын «АЛЖИР аязды салқыны» фильмін көру қарастырылған. Фильмнен кейін студенттер залда ұзақ уақыт серуендеп, стендтердегі мәліметтерді оқып, қондырғыларды суретке түсірді. Суреттер күлімсіреп тұрған жоқ – өткен оқиғалардың ауыр азабы фотода позитивті болуға деген ұмтылысты ессіз жеңді. Біз  үнсіз, өлгендерді оятып, жас балаларымыздың жылағанын естуден қорыққандай, бұл жердің қасиетті үнсіздігін бұзбауға тырысып, АЛЖИР үнсіз оймен кеттік.

Қорытындылай келе, бұл сапар, тек студенттердің ғана емес, сонымен бірге оқытушылардың жүрегінде және санасында ұмытылмас әсер қалдырды. Сонымен қатар жаңа дәрістер алаңында студент пен оқытушы арасындағы дуальды оқыту мен өзара әрекеттесу саласындағы мақсаттар жүзеге асырылды.

04.11.2019, 14:39:06, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар