«Нұркен Әбдіровке 100 жыл»

[Дата публикации: 01.11.2019, 17:14:22, жариялауды: Әкімшілік]

2019 жылдың 1 қарашасында Қарағанды мемлекеттік индустриялық университетінде «Қазақ, орыс және шет тілдері» кафедрасының оқытушысы Айнұр Темірболатқызы Мырзаханова университет студенттерінің белсенді қатысуымен Кеңес Одағының Батыры, ұшқыш, Қарағанды облысының тумасы Нұркен Әбдіровтың 100 жылдығына арналған ақпараттық – танымдық кураторлық сағат өткізді.

Іс-шараның мақсаты-отан сүйгіштікке, соғыс батырларына мақтаныш сезімін тәрбиелеу болды. Біздің борышымыз, біздің абыройымыз – жер бетіндегі бейбітшілік үшін ұлы ерлік жасаған адамдар туралы естелікті сақтау. Өмірбаяны жиырма үш жыл ғана құраған, Қазақ халқының батырларының бірі-Нұркен Әбдіров,

Фашизммен шайқаста қаза тапқандарды еске алуға студенттер бір минут үнсіздікпен еске алды.

1938 жылы Нүркен Әбдіров Қарағанды облысының прокуратура органдарына қызметке түсті, алдымен облыстық прокуратураның хатшысы, содан кейін іс басқарушысы, ал 1939 жылдың 22 тамызынан Қарағанды облысы Сталиндік ауданы прокуратурасының халық тергеушісі болып жұмыс істеді. 1940 жылдың 27 ақпанында тергеуші Әбдіров прокуратура органдарынан жұмысшы-шаруа Қызыл әскер қатарына шақырылуына байланысты жұмыстан босатылып, Орынбор авиациялық училищесіне жіберілді. 1942 жылы училищені бітіріп, Нұркен Әбдіров 267-ші авиациялық дивизияның 808-ші полкіне қабылданды.

16 жауынгерлік ұшуы ішінде Нұркен Әбдіров 12 жау танкісін, 28 автотехниканы, үш жанармай цистернасын, үш зеңбіректі жойды. 1943 жылдың 19 желтоқсанында ол Сталинградқа жақын, Боков-Пономаревка ауылының ауданында жау танкілерін жою тапсырмасы бар 17-ші жауынгерлік ұшуын орындады.

Іс-шара барысында Н. Әбдіровтың өмірі туралы қысқаша библиографиялық анықтаманың презентациялық материалдары, сондай-ақ        А. Т. Мырзахановтың назарына «Біздің есімізде, біз мақтан тұтамыз» атты ерлік пен батылдық, жерлесіміз өмірі мен ерлігі туралы бейнеролик ұсынылды, Қарағанды қаласы даңғылдарының бірі, батыр Н. Әбдіров ескерткіші орнатылған.

01.11.2019, 17:14:22, Әкімшілік Тараулар: Жаңалықтар